Kvalita a pôvod čokolády: Viac ako 95 % kakaa, ktoré sa používa v zmrzlinách našich značiek, má certifikát UTZ alebo Fairtrade. To znamená, že boli vyrobené trvalo udržateľným spôsobom a ich výrobcovia dostali za prácu riadne zaplatené.

Text And Image Section

FIN CARRÉ

Čokoláda Fin Carré - exkluzívna značka firmy Lidl

Táto lahodná čokoláda je symbolom angažovanosti firmy Lidlv programe UTZ trvalo udržateľného rozvoja pestovania kakaa.

ČO JE UTZ

UTZ je globálny program rozvoja trvalo udržateľného pestovania kakaa, kávy a čaju. Cieľom programu je vzdelávanie pestovateľov v oblasti ideálnych poľnohospodárskych postupov, ako aj zavádzanie profesionálnych a trvalo udržateľných metód pestovania kakaa tak, abyvypestovaná plodina dosahovala tu najvyššiu kvalitu. Program taktiež zabezpečuje kurzy a školenia v oblasti manažmentu, bezpečnosti pri práci a manažmente životného prostredia. Cieľom programu je, aby výrobcovia dosiahli priaznivejšie ceny za kvalitnejší produkt. Ak na obale čokolády zbadáte symbol UTZ, môžete si byť istí, že kakao použité na jej výrobu pochádza z trvaloudržateľných kakaovníkových plantáží – a Vám už zostáva iba sa tešiť z jej chuti.

Kedy sa začalo maškrtenie čokolády?


To, že je čokoláda nielen lahodná, ale aj zdravá pochúťka, sa vie už veľa rokov. Pripomeňme si napriek tomu trochu z jej histórie. Varenie nápoja z kakaových bôbov sa pripisuje Mayom a Aztékom, ktorí ho považovali za výnimočný zdroj energie s afrodiziakálnymi účinkami. Mayovia pridávali do drvených, na slnku sušených a pražených bôbov vanilku, Aztékovia horké mandle, čierne korenie a čili papričky. Do Európy priviezol kakaové bôby Španiel Hernando Cortéz, ktorý dobyl ríšu Aztékov. Spočiatku sa čokoláda jedla bez prídavku cukru, no hojne začala byť konzumovaná až po osladení. Vďaka svojmu zloženiu dokáže čokoláda už od čias jej vynájdenia navodzovať okamžitú pohodu, pretože má vplyv na vylučovanie endorfínov.Prvú továreň na čokoládu založila v Holandsku v roku 1815 firma van Hou­ten. Cesta od nápoja s mastnými okami na povrchu k požívateľným cukrovinkám sa začala v čase, keď si nechal Coenraad van Houten patentovať hydraulický lis, ktorý bol schopný extrahovať až 50 % kakaového masla z rozomletých kakaových bôbov. Stroj dokázal vytvoriť čistú usadeninu, ktorá mohla byť rozomletá na jemný prášok. Tento prášok sa zmiesil s tekutinou a nápojová čokoláda bola na svete. Naproti tomu klasická forma tabuľky čokolády uvidela svetlo sveta až v roku 1847.