Nemusíte byť rodičom, aby ste si všimli, že zo všetkých strán na nás číhajú rôznorodé hračky pre bábätká a batoľatá, vyrobené z látky, dreva a plastu. V súčasnosti viac ako kedykoľvek predtým, môžete s vhodnými hračkami na učenie svoje dieťa špecificky podporiť pri dosahovaní jeho prvých míľnikov. Napríklad zasúvacie hračky sú ideálne na podporu jemnej motoriky, zatiaľ čo ťahacie hračky hravo podporia prvé krôčiky vašej ratolesti.
Túto otázku si kladie veľa rodičov. V podstate, novorodenci ešte nepotrebujú žiadne hračky. Bábätká sa začínajú zaujímať o svoje prvé hračky približne od troch do štyroch mesiacov. Ale ani vtedy ich nemusíte kupovať veľa. Stačí iba zopár kúskov a váš miláčik bude pravdepodobne zaneprázdnený ich skúmaním po dlhú dobu.
Aby sme vám uľahčili výber, prinášame vám niekoľko dostupných a overených hračiek, ktoré zväčša lákajú malé bábätká vo veku od 3 mesiacov. V tomto období majú bábätká už lepšiu koordináciu a vnímavosť, zaujať ich teda môžu napríklad:
Na podporu úchopového reflexu a rozvoj zmyslov, môžete dieťaťu ponúknuť ohmatávaciu hračku. Látka, z ktorej sú bežne vyrobené takéto hračky, má tú výhodu, že je príjemná, mäkká a bezpečná čiže v prípade, ak spadne dieťatku na tvár nebude ho to bolieť. Uvidíte, že čoskoro bude pre vaše bábätko stále jednoduchšie o niečo dlhšie držať hračku v rukách.
Kým sa bábätko ešte nevie pohybovať v priestore samo, výbornou zábavou pre neho môže byť práve takáto interaktívna deka. S podložkou na hranie môžete svojmu miláčikovi ponúknuť malý svet na objavovanie. Pre tých, čo o tejto zábavnej možnosti ešte nepočuli, jedná sa o kombináciu hracej podložky a hracieho oblúka, na ktorom visia rôzne detské hračky. Zvyčajne sa dajú odstrániť a premiestňovať, aby vaše dieťa mohlo stále objavovať nové veci. Veľkou výhodou týchto diek je to, že ich jednotlivé diely možno prať v práčke.
Aby vaše bábätko v najbližších mesiacoch začalo plaziť, je dôležité, aby ste ho neustále povzbudzovali, aby ležalo na brušku. Posilní si tak chrbátik a čoskoro sa bude môcť podopierať aj ručičkami. Ak je to pre neho stále trochu ťažké, môžete ho podložiť oporným vankúšom pre bábätká.
Bábätká v priebehu niekoľkých mesiacov vykonajú neskutočný pokrok. Zvládnu sa samé otáčať, začínajú loziť, lepšie reagovať na podnety a lepšie interagovať s okolím. V období 6 mesiacov už toho určite zvládnu viac, ako keď mali 3 mesiace, preto tomu môžete prispôsobiť aj ich hračky. Pre toto obdobie sú napríklad vhodné:
Niečo staršie dieťatká môžu napríklad ukladať do seba poháre alebo krúžky, kým sedia na podlahe alebo vo vysokej stoličke. Zásuvné hračky sú v tomto období obzvlášť dôležité na ďalšiu podporu motorických zručností vášho dieťaťa. Mnoho rodičov si pre svoje deti vyberá aj klasickú drevenú kocku, ktorá ponúka rôzne prvky na hranie. Napríklad takáto interaktívna kocka obsahuje motorickú slučku s malými korálkami alebo drevenými zátkami, ktoré sa dajú zasunúť do príslušných otvorov.
V období prvých narodenín, deti už pomaly začínajú samostatne chodiť, niektoré z nich vyslovia svoje prvé slová a celkovo sa už z nich začínajú stávať takí malí ľudia. Ich hra sa stáva rôznorodejšiu a po fyzickej stránke zvládajú toho stále viac. V tomto období pre nich môžu byť zaujímavé hračky ako:
Okolo svojich prvých narodenín mnohé batoľatá nacvičujú prvé krôčiky pomocou rúk mamy a otca. Učenie chôdze môžete podporiť vhodnými hračkami pre bábätká už od 1 roku. Pevné drevené chodítko je v tomto období ideálnou hračkou pre dievčatá a chlapcov. Ťahacie hračky, napríklad v podobe psíka, sú veľkou zábavou aj pre najmenších.
Keď kupujete nové hračky pre bábätko, uistite sa, že materiál, z ktorého sú vyrobené neobsahuje žiadne škodlivé látky. Ďalej je to vaše individuálne rozhodnutie, ktorý materiál preferujete. Či už drevené hračky alebo plastové, každé z nich majú svoje výhody.
Drevo:
Látkový materiál:
Plast: