Tento prehliadač nie je podporovaný
Pre správne zobrazenie webovej stránky, prosím, použi jeden z týchto prehliadačov:Upozornenie:Prehliadač Internet Explorer už nie je podporovaný.

Paddleboardy

40 produktov
  Zobrazené produkty 24 / 40 produktov
  Text And Image Section

  Čo je Stand Up Paddling?

  Stand Up Paddling (alebo skrátene SUP) je vodný šport, pri ktorom sa pohybujete na doske podobnej surfovej doske pomocou jedného pádla. SUP je možné praktizovať na jazerách, kanáloch a riekach, ale aj na otvorenom mori. Väčšinou pádlujete v stoji, no v závislosti od dosky môžete pádlovať aj v sede. Niektorí milovníci športu kombinujú vodné športy s inými fitness trendmi: napríklad joga na SUP doskách je čoraz populárnejšia a náročná zmena oproti tréningu s fitness prístrojmi na pevnine.

  Aké vybavenie je potrebné na pádlovanie v stoji?

  Ak chcete začať pádlovať v stoji, potrebujete správne vybavenie. Výbava sa dá často požičať na vyskúšanie, najmä vo veľkých mestách. Ak však chcete pádlovať pravidelne, investícia do vlastnej výbavy sa rýchlo oplatí.

  Doska

  Doska je základom Stand Up Paddlingu. V závislosti od toho, kde ju budete prevažne používať a vašich individuálnych požiadaviek si môžete vybrať z viacero druhov SUP dosiek. Pri rozhodovaní pre alebo proti konkrétnej doske je potrebné zvážiť množstvo faktorov.

  Pádlo

  Okrem samotnej dosky je na napredovanie v pádlovaní v stoji nevyhnutné aj pádlo. Základné modely sa zvyčajne predávajú ako súprava pozostávajúca z dosky a pádla, aby ste mohli rovno začať pádlovať v stoji.

  Príslušenstvo

  Pohodlnejšie používanie spríjemňujú doplnky ako bezpečnostná šnúra, pomocou ktorej je možné dosku pripevniť na členok a zabrániť tak jej unášaniu po vode. Praktická je v závislosti od modelu aj vzduchová pumpa, sedačka alebo vhodná prepravná taška.

  Text And Image Section

  Ktorý SUP je vhodný pre koho?

  Pádlovanie v stoji a s tým spojený výber dosky, sa môže líšiť aj v závislosti od toho ako a kde plánujete paddleboard využívať. V akých vodách sa budete prevažne plaviť a na aké účely vám bude slúžiť.

  Všestranný paddleboard

  Ešte nazývané aj Allrounders sú ideálne pre začiatočníkov. Dosky sú vhodné pre všetky oblasti použitia a vyznačujú sa vysokou stabilitou a trvalo dobrými jazdnými vlastnosťami.

  Závodný paddleboard

  Race SUP dosky sú najlepšou voľbou, keď je pádlovanie o rýchlosti. Závodné dosky sú navrhnuté pre maximálnu rýchlosť vo vode a sú obzvlášť ľahké a dlhé.

  Joga paddleboard

  Okrem klasického pádlovania sa veľkej obľube teší aj joga na doskách. Pre SUP Yogu potrebujete obzvlášť stabilnú dosku s vhodným povrchom.

  Surfovací paddleboard

  Surf alebo wave SUP dosky sú pre každého, kto by chcel surfovať so stojacou paddle doskou. Dosky sú pomerne krátke, aby umožnili potrebnú manévrovateľnosť pri surfovaní na vlnách.

  Aké kritériá je potrebné zvážiť pri nákupe paddleboardu?

  Keď je jasné, aké požiadavky musí doska SUP spĺňať, hľadanie toho správneho modelu sa môže začať. Výber dosiek na pádlovanie je veľký, takže prvým krokom by malo byť venovanie osobitnej pozornosti nasledujúcim trom kritériám, aby ste mohli urobiť prvotný predvýber.

  Text And Image Section

  Rozmery paddleboardu

  Paddleboardy možno dostať v rôznych veľkostiach. Pri výbere správnej dosky, ktorá ponúka dostatočný vztlak, sa najmä začiatočníci riadia hmotnosťou vlastného tela. Vztlak závisí od objemu, ktorý možno nájsť buď v špecifikácii produktu, alebo ho možno vypočítať pomocou šírky, dĺžky a hrúbky dosky. Ak chcete pádlovať s deťmi na doske, mali by ste na to pri kúpe myslieť. Vo všeobecnosti platí aj toto: S dlhšími doskami sa dá dosiahnuť vyššia rýchlosť, takže začiatočníci jazdia na začiatku bezpečnejšie s kratšími doskami. Krátke dosky s dĺžkou pod 3 metre sú na druhej strane obzvlášť dobré na manévrovanie.

  Odporúčané rozmery dosky pre začiatočníkov

  Telesná hmotnosťObjem doskyŠírka doskyDĺžka dosky
  Do 80 kgCca 170 l71 – 76 cm320 - 335 cm
  Od 80 kg do 100 kgCca 180 l73 – 81 cm335 - 350 cm
  Od 100 kg do 120 kgAspoň 220 lAspoň 81 cm350 - 365 cm
  Viac ako 120 kgAspoň 230 lAspoň 83 cm365 - 380 cm
  Text And Image Section

  Typy paddleboardov

  V zásade existujú dva typy dosiek:

  • Sololit sú pevné dosky, ako sú známe zo surfovania. Vyrábajú sa z karbónu, dreva alebo vhodných plastov. Sololitové dosky bývajú pre svoje veľké rozmery nákladnejšie a komplikovanejšie z hľadiska dopravy a skladovania. Pevné paddleboardy dokážu presvedčiť perfektnými jazdnými vlastnosťami.
  • Lacnou alternatívou najmä pre hobby športovcov a začiatočníkov sú nafukovacie SUP dosky. Po použití sa dajú ľahko zložiť, prepravovať a skladovať. Nafukovacie dosky sú väčšinou vyrobené z PVC alebo polyuretánu, a preto sú mimoriadne robustné. Ich kvalita je v súčasnosti na takej úrovni, že nafukovacie Stand Up Paddling dosky sú skutočnou alternatívou k pevným doskám.

  Charakteristiky pádla

  Pádlo sa skladá z hriadeľa a čepele. Na lacnejšie pádla sa pri výrobe používajú hliník a plast. Kvalitnejšie modely sú vyrobené z plastu vystuženého sklenenými vláknami alebo uhlíkovými vláknami. Lopatky by mali byť rovnako ľahké a pevné. Okrem materiálu je rozhodujúca aj dĺžka: Pre začiatočníkov a hobby jazdcov by pádlo malo byť asi o 20 až 25 cm dlhšie ako je vaša výška. Pri SUP surfovaní sú pádla o niečo kratšie. Ideálne sú výškovo nastaviteľné pádla, ktoré sa dajú individuálne nastaviť. To tiež uľahčuje prepravu.

  Porovnanie paddleboardov

  Univerzálny paddleboardZávodný paddleboardSurfovací paddleboard
  VeľkosťStredná veľkosťExtra dlháExtra krátka
  ŠpecifikáVhodné pre všetky podmienkyVysoká rýchlosťĽahké manévrovanie
  VýkonVhodné pre začiatočníkovVhodné pre pokročilýchVhodné pre profesionálov
  Text And Image Section

  Ktorý paddleboard je ideálny pre začiatočníkov?

  Ak chcete vyskúšať nový šport, dobre vám poslúži nafukovací paddleboard: Je všestranný, cenovo dostupný, ľahko sa používa aj pre začiatočníkov a je dostupný v mnohých rôznych verziách.

  V internetovom obchode LIDL objavíte príslušenstvo aj pre iné športy ako sú cyklistika, fitnes, turistika a kempovanie, rybačka či iné vybavenie do vody.