Tento prehliadač nie je podporovaný
Pre správne zobrazenie webovej stránky, prosím, použi jeden z týchto prehliadačov:Upozornenie:Prehliadač Internet Explorer už nie je podporovaný.

Prestieranie

6 produktov
  Zobrazené produkty 6 / 6 produktov
  Text And Image Section

  Vedeli ste, že každé jedlo si, vedome či nevedome, viac vychutnáte v príjemnej atmosfére? Samozrejme, nemusíte si pred každými raňajkami zrovna zapaľovať sviečky či ako podmaz púšťať obľúbenú hudbu. Použiť však to správne prestieranie môže byť skutočne užitočné. A praktické. Na jednej strane dokáže zdokonaliť stolovanie, na druhej strane chráni jedálenský stôl pred fľakmi či poškodením.

  Druhy obrusov podľa tvaru stola

  Na stránkach Lidl.sk nájdete množstvo obrusov pre okrúhle aj hranaté stoly vo viacerých farebných či dizajnových prevedeniach. Vyberte si práve taký, ktorý sa najviac hodí vášmu štýlu a vašim potrebám. Okrem obrusov tu nájdete aj štýlové prestierania a behúne.

  • Obrusy pokrývajú celý jedálenský stôl alebo aspoň jeho veľkú časť. Pôsobia dekoratívne a chránia povrch stola pred poškriabaním a nečistotami.
  • Prestieranie označuje jednotlivé miesta a slúži ako podklad pre stolovanie. Dá sa položiť priamo na stôl alebo na obrus.
  • Behúne na stôl sú dlhé úzke obrusy, ktoré môžete rolovať pozdĺžne, alebo naprieč z jedného konca stola na druhý. Na jednej strane slúžia ako dekoratívny prvok, no na druhej strane ponúkajú aj priestor na hrnce a misky bez toho, aby poškriabali či poškodili stôl.

  Aký tvar a veľkosť obrusu sú vhodné pre môj stôl?

  Vo všeobecnosti sa odporúča kúpiť okrúhly obrus na okrúhly stôl a štvorcový obrus na štvorcový jedálenský stôl. Zaručí to, že obrus bude visieť rovnomerne zo všetkých strán, na stole bude dokonale sedieť a pri stolovaní vám nebude prekážať. Aby ste zvolili obrus v správnej veľkosti, musíte najskôr poznať rozmery stola. K týmto rozmerom môžete pripočítať 40 až 60 cm, aby vznikol dostatočne dlhý previs.

  Text And Image Section

  Pri obdĺžnikovom stole s rozmermi 90 x 180 cm by mal mať rozmer obrusu medzi 130 x 220 cm a 150 x 240 cm. Na okrúhly jedálenský stôl s priemerom 100 cm budete potrebovať obrus s rozmerom 140 až 160 cm.

  Aký materiál je vhodný na obrusy, behúne a prestieranie?

  Podľa toho, na aký účel má obrus slúžiť, môže byť vyrobený z rôznych materiálov. Zatiaľ čo sú niektoré obrusy predovšetkým funkčné a nenáročné na starostlivosť, iné zaujmú svojím vzhľadom.

  Plast

  Plastové obrusy a prestieranie sú obľúbené najmä v exteriéri. Vlhkosť do polyesterových obrusov preniká ťažšie, čo uľahčuje odstraňovanie škvŕn z nich. Tieto moderné obrusy, podložky a behúne na stôl vyrobené zo syntetického vlákna sú tiež pevné a nenáročné na údržbu.

  Umývateľný obrus je praktický nielen v domácnosti s deťmi

  Umývateľný obrus je skutočne skvelým riešením najmä v domácnostiach s malými deťmi. Úprimne však treba dodať, že rozliať nápoj alebo pokvapkať obrus polievkou či omáčkou sa z času na čas podarí každému. Ak sa to podarí na látkovom obruse, bude musieť putovať do prania. Ak sa tak ale stane na umývateľnom obruse, žiadny problém. Utriete ho a môžete ho používať ďalej.

  Látka

  Obrusy a prestierania sú zvyčajne vyrobené z látky. Klasikou je bavlna, ktorá je obzvlášť odolná, a preto dlho vydrží. Tento materiál je však náchylný na škvrny. Obrusy, behúne a prestierania vyrobené z ľanu vyzerajú veľmi elegantne. Dlhé ľanové vlákna majú výhodu aj v tom, že sa z nich dajú ľahko odstrániť škvrny. Farebný bavlnený obrus je možné bežne prať v práčke do 40 °C a biele bavlnené obrusy možno prať aj vo vare.

  Text And Image Section

  Papier

  Papierové obrusy sú určené na jednorazové použitie, a preto nie sú z ekologického hľadiska každodenným riešením. Na narodeniny detí alebo iné príležitosti je však papierové prestieranie dobrou alternatívou ku konvenčným obrusom, pretože čistenie už nie je potrebné a nie je potrebné dbať na to, aby nevznikli škvrny.

  Plsť

  Najmä prestierania sú dostupné aj v plstenej verzii. Táto nadýchaná látka pôsobí útulne a zároveň rustikálne. Plstené prestieranie má vysokú vsiakavosť a tak takmer každý, kto si s deťmi sadne k stolu s otvorenými nápojmi, určite ocení tieto sety.

  Ako možno kombinovať vzory a farby medzi sebou?

  Jednoznačne platí, že prestieranie, obrusy a behúne na stôl v zladených farbách zaistia harmonický vzhľad a príjemnejšiu atmosféru vo vašej jedálni. Pri kombinovaní obrusov a prestierania sa medze nekladú, jednoducho čo sa vám páči, je dovolené. Mix farieb a vzorov by však nemal byť príliš prehnaný, aby nerozptyľoval zrak a aby pozornosť zostala upriamená v prvom rade na jedlo. Skvelé efekty možno dosiahnuť pomocou nasledujúcich farebných kombinácií:

  • Biely obrus s tmavomodrým prestieraním vám pomôže vytvoriť morský vzhľad.
  • Behúň na stôl v pastelových tónoch vyrobený z ľahkej látky je ideálny v kombinácii s bielymi prestieraniami ako letná dekorácia. Do úvahy prichádza aj obrus s kvetinovým vzorom alebo v svetlom odtieni zelenej.
  • Na jeseň sa k prestieraniu v zelenej alebo žltej farbe hodia obrusy v tmavočervených tónoch.
  Text And Image Section

  Aké obrusy zvoliť na akú príležitosť?

  Akú dekoráciu stola kedy použiť, je samozrejme na každom jednotlivcovi. Existuje však niekoľko tipov, ktoré by ste mali vziať do úvahy pri príprave stola.

  • Čím je na stole viac pohárov, tanierov a misiek, tým je vhodnejšie použiť menej stolových textílií. Ak plánujete trojchodové jedlo so zodpovedajúcim nápojom, je dosť možné, že na stole nebudete mať dostatok miesta. Kvôli pohodliu, namiesto behúňov a prestierania bude, v tomto prípade, vhodnejšie použiť veľký obrus.
  • Ak sa chcete len rýchlo naraňajkovať sami a zároveň chcete ochrániť stôl pred nečistotami a poškriabaním, dobrá voľba bude jednoduché prestieranie.
  • Ak pri stole sedia deti, odporúčame vám, podľa možnosti, vyhnúť sa behúňom. Visiace konce behúňov môžu deťom zavadzať a ľahko ich môžu stiahnuť zo stola. Lepšou a menej komplikovanou voľbou sú prestieranie alebo obrus s malým presahom.
  • Biely obrus je stále nepísaným pravidlom pri veľkých narodeninách, svadbách či iných oslavách a poskytuje skvelý základ pre decentný riad a príbor.