Doprajte si oddych od okolitého sveta a ponorte sa do skvelých tónov hudby. Moderné slúchadlá vám zaistia skutočný Hi-Fi zážitok v akomkoľvek prostredí. Klasické slúchadlá do uší? Bluetooth? Slúchadlá s aktívnym potláčaním okolitých zvukov? Vo veľkom výbere dizajnov a funkcií, ktoré poskytujú nie je také ľahké nájsť tie správne slúchadlá. Preto vám prinášame návod ako si vybrať slúchadlá, ktoré budú vyhovovať vám a vašim potrebám.
Hudobní fanúšikovia a nadšenci podcastov sa často nespoliehajú len na klasické slúchadlá, ale vyhľadávajú rôzne modely od True Wireless bezdrôtových až po Hi-Fi slúchadlá pre dosiahnutie dokonalého zvuku. Pred výberom vhodných slúchadiel pre vás je najlepšie odpovedať si na päť otázok:
Slúchadlá sú rozdelené do dvoch hlavných kategórií, podľa spôsobu ich nosenia, alebo dizajnu a ich prevádzkového režimu. Bezdrôtové Bluetooth slúchadlá s mikrofónom sú veľkým trendom a sú dostupné v podobe in-ear slúchadiel, on-ear slúchadiel a over-ear modelov. Napriek tomu slúchadlá s káblom ani zďaleka nevyšli z módy.
Slúchadlá do uší, známe tiež ako štuple, sú dnes každodenným štandardom. Pretože sú také kompaktné a ľahké, sú obľúbené vo viacerých prevedeniach ako bezdrôtové slúchadlá, Bluetooth slúchadlá a športové slúchadlá. Okrem toho sú pomerne lacné a vynikajúce pre určité typy zvuku.
Výhody slúchadiel do uší:
Nevýhody slúchadiel do uší:
Ak chcete to najlepšie aktívne potlačenie hluku (ANC), slúchadlá cez uši sú tou správnou voľbou. Slúchadlá na uši patria medzi najvýkonnejšie varianty slúchadiel a zároveň poskytujú najlepší zvuk v určitej kvalite.
Výhody slúchadiel cez uši:
Nevýhody slúchadiel cez uši:
Technické informácie o slúchadlách obsahujú pre väčšinu ľudí rovnako tajomné informácie ako informácie o notebookoch alebo televízoroch. Ak neviete, čo s pojmami ako impedancia, frekvenčný rozsah a podobne, nemusíte zúfať. Pretože samotné technické informácie vám nebudú stačiť pri výbere ideálnych slúchadiel pre vás.
Káblové prepojenie slúchadiel s mobilným telefónom alebo reproduktorom môže znieť trochu nešikovne, toto spojenie však často zaisťuje zásadne lepší zvukový zážitok. Na druhej strane, bezdrôtové slúchadlá hrajú taktiež veľmi slušne – rozdiel si všimnú len skúsení nadšenci audia.
Vyberte si bezdrôtové slúchadlá, ak...
Vyberte si káblové slúchadlá, ak...
Čím viac toho bezdrôtové slúchadlá dokážu (a čím viac ich používate na viac ako len počúvanie hudby), tým kratšia je ich výdrž batérie? Nie je to celkom pravda. Keďže väčšie slúchadlá, ako sú modely na uši alebo slúchadlá cez uši, majú viac miesta pre komponenty, je možné do nich nainštalovať väčšie batérie.
Pohodlie pri nosení hrá rozhodujúcu úlohu najmä pri slúchadlách do uší. Predsa sa do ušnice dostáva cudzí predmet, ktorý sa môže stať nepríjemným. Nevyhnutnosťou sú vymeniteľné silikónové alebo penové hroty rôznych veľkostí. Týmto spôsobom sa dá štuplík do uší prispôsobiť zvukovodu. V prípade slúchadiel na uši a náhlavných súprav cez uši musia byť mušle silne polstrované. Pozor si dajte aj na príslušný priemer reproduktorov a možnosť nastavenia hlavového mosta.
To, čo na papieri znie len ako pár gramov, sa môže pri slúchadlách cez uši alebo slúchadlách na uši rýchlo stať príťažou. Slúchadlá s hlavovým oblúkom vážia viac ako obyčajné štuple do uší. Ľahké modely na uši často nevážia viac ako 100 g. Platí ale jeden fakt, čím väčšie a ľahšie sú slúchadlá, tým je nižšia kvalita vstavaných komponentov.
V tomto aspekte sa oplatí nahliadnuť do štítku s technickými informáciami. O zvuku sa dá veľa vyčítať z informácií o frekvenčnom rozsahu, ktorý je schopné vygenerovať dané slúchadlo. Slúchadlá s hodnotami medzi 20 a 20 000 Hz pokrývajú rozsah ľudského sluchu a sú vhodné pre podcasty a poslucháčov rôznych hudobných štýlov. Čím nižšie je prvé číslo, tým je plnší a basovejší zvuk slúchadiel. Čím väčšie je druhé číslo, tým viac vysokých tónov je slúchadlo schopné vygenerovať.
Keďže multimédiá a technológie sú čoraz funkčnejšie, slúchadlá všetkých typov dokážu stále viac. Príklady štandardných funkcií s pridanou hodnotou zahŕňajú: