Tento prehliadač nie je podporovaný
Pre správne zobrazenie webovej stránky, prosím, použi jeden z týchto prehliadačov:Upozornenie:Prehliadač Internet Explorer už nie je podporovaný.

Tlakomery

7 produktov
Zobrazené produkty 7 / 7 produktov
Text And Image Section

Krvný tlak vždy pod kontrolou pomocou domáceho tlakomeru

Vysoký krvný tlak predstavuje riziko pre organizmus a môže ovplyvniť celkové zdravie. Pravidelné meranie krvného tlaku je preto dôležité a malo by byť súčasťou každodennej rutiny – najmä u pacientov s vysokým krvným tlakom, ale aj u ľudí s inými ochoreniami, ako je cukrovka či ochorenia obličiek. Ľudia, ktorí k tomu inklinujú, by mali dbať aj na pravidelné zdravotné prehliadky. Súčasťou štandardnej výbavy domácnosti by mal byť okrem teplomeru a váhy aj tlakomer.

Dôležité je podotknúť, že tlakomer nenahrádza samotnú návštevu lekára. Nezrovnalosti s krvným tlakom, však možno týmto spôsobom, odhaliť už v počiatočnom štádiu.

Hypertenzia, hypotenzia a ako fungujú tlakomery?

Krv, ktorá prúdi naším telom, je pod určitým tlakom. Ak sa príliš zvýši, hovorí sa o vysokom krvnom tlaku alebo hypertenzii. Štúdie predpokladajú, že hypertenziou je postihnutý asi každý tretí človek. Príčiny sú rôzne. K zvýšeniu krvného tlaku väčšinou prispieva nezdravý životný štýl.

Naopak nízky krvný tlak alebo hypotenzia, má rôzne príčiny a vo väčšine prípadov je pre zdravie neohrozujúci. Najnebezpečnejší je v prípade, keď príde k náhlemu poklesu krvného tlaku.

Text And Image Section

Tlakomery vypočítavajú krvný tlak z kolísania tlaku vo veľkých tepnách. Zhromažďujú dve hodnoty: Po prvé, diastolickú hodnotu, teda tlak, ktorým krv prúdi do srdca. Meria sa aj systolická hodnota. To je tlak, pri ktorom krv odteká zo srdca. Hodnoty sú uvedené v jednotkách mmHg (milimetrový ortuťový stĺpec). Pri meraní sa zvyčajne zisťuje aj tep – podobne ako pri pulzomeroch.

Tlakomer na zápästie, tlakomer na rameno. Aké tlakomery existujú?

Tlakomery, ktoré sú určené na používanie v domácnosti sú k dispozícii zväčša v dvoch variantoch. Ako tlakomer na zápästie alebo tlakomer na rameno. Obidva prístroje fungujú podobným spôsobom: meranie sa spustí manuálne a manžeta sa nafukuje, kým sa prietok krvi nepreruší. Tlak v manžete sa potom zníži ventilom a krvný tlak sa zaznamená senzormi. Meradlá na rameno sú o niečo presnejšie v porovnaní s meradlami určenými na zápästie. Ich aplikácia je však o niečo zložitejšia.

Čo treba zvážiť pri kúpe prístrojov na meranie krvného tlaku?

Okrem rozhodnutia či váš prístroj bude na meranie z nadlaktia alebo zo zápästia, zohrávajú pri kúpe dôležitú rolu aj ďalšie funkcie. Mnohé nové zariadenia už majú dotykový displej a automatické vypínanie. Manžeta by mala tiež správne sedieť na ruke. Existujú špeciálne zariadenia, ktoré majú manžetu s väčším obvodom. Dôležité je aj to, či merací prístroj pracuje so sieťovým adaptérom alebo batériami, alebo či obsahuje aj pamäťovú funkciu.

Text And Image Section

Ako správne merať tlak?

Vo všeobecnosti platí, že pri samo meraní v domácich podmienkach platí hranica 135 až 85 mmHg.

Pre správnu manipuláciu a hodnoverné meranie je však potrebné dodržiavať nasledovné body:

  • Merajte vždy v rovnakom čase, ideálne ráno a večer
  • Veďte si denník krvného tlaku a zdokumentujte namerané hodnoty písomne
  • Zaujmite správnu polohu, podrobnosti nájdete v návode na obsluhu
  • Pri meraní sa čo najmenej hýbte a nehovorte
  • Pred meraním si oddýchnite asi päť minút
  • Merajte v tichom prostredí, bez hlasnej hudby a podobných rušivých faktorov
  • Pred meraním nepite kávu