Vysoký krvný tlak predstavuje riziko pre organizmus a môže ovplyvniť celkové zdravie. Pravidelné meranie krvného tlaku je preto dôležité a malo by byť súčasťou každodennej rutiny – najmä u pacientov s vysokým krvným tlakom, ale aj u ľudí s inými ochoreniami, ako je cukrovka či ochorenia obličiek. Ľudia, ktorí k tomu inklinujú, by mali dbať aj na pravidelné zdravotné prehliadky. Súčasťou štandardnej výbavy domácnosti by mal byť okrem teplomeru a váhy aj tlakomer.
Dôležité je podotknúť, že tlakomer nenahrádza samotnú návštevu lekára. Nezrovnalosti s krvným tlakom, však možno týmto spôsobom, odhaliť už v počiatočnom štádiu.
Krv, ktorá prúdi naším telom, je pod určitým tlakom. Ak sa príliš zvýši, hovorí sa o vysokom krvnom tlaku alebo hypertenzii. Štúdie predpokladajú, že hypertenziou je postihnutý asi každý tretí človek. Príčiny sú rôzne. K zvýšeniu krvného tlaku väčšinou prispieva nezdravý životný štýl.
Naopak nízky krvný tlak alebo hypotenzia, má rôzne príčiny a vo väčšine prípadov je pre zdravie neohrozujúci. Najnebezpečnejší je v prípade, keď príde k náhlemu poklesu krvného tlaku.
Tlakomery vypočítavajú krvný tlak z kolísania tlaku vo veľkých tepnách. Zhromažďujú dve hodnoty: Po prvé, diastolickú hodnotu, teda tlak, ktorým krv prúdi do srdca. Meria sa aj systolická hodnota. To je tlak, pri ktorom krv odteká zo srdca. Hodnoty sú uvedené v jednotkách mmHg (milimetrový ortuťový stĺpec). Pri meraní sa zvyčajne zisťuje aj tep – podobne ako pri pulzomeroch.
Tlakomery, ktoré sú určené na používanie v domácnosti sú k dispozícii zväčša v dvoch variantoch. Ako tlakomer na zápästie alebo tlakomer na rameno. Obidva prístroje fungujú podobným spôsobom: meranie sa spustí manuálne a manžeta sa nafukuje, kým sa prietok krvi nepreruší. Tlak v manžete sa potom zníži ventilom a krvný tlak sa zaznamená senzormi. Meradlá na rameno sú o niečo presnejšie v porovnaní s meradlami určenými na zápästie. Ich aplikácia je však o niečo zložitejšia.
Okrem rozhodnutia či váš prístroj bude na meranie z nadlaktia alebo zo zápästia, zohrávajú pri kúpe dôležitú rolu aj ďalšie funkcie. Mnohé nové zariadenia už majú dotykový displej a automatické vypínanie. Manžeta by mala tiež správne sedieť na ruke. Existujú špeciálne zariadenia, ktoré majú manžetu s väčším obvodom. Dôležité je aj to, či merací prístroj pracuje so sieťovým adaptérom alebo batériami, alebo či obsahuje aj pamäťovú funkciu.
Vo všeobecnosti platí, že pri samo meraní v domácich podmienkach platí hranica 135 až 85 mmHg.
Pre správnu manipuláciu a hodnoverné meranie je však potrebné dodržiavať nasledovné body: