Tento prehliadač nie je podporovaný
Pre správne zobrazenie webovej stránky, prosím, použi jeden z týchto prehliadačov:Upozornenie:Prehliadač Internet Explorer už nie je podporovaný.

Vrtáky

15 produktov
  Zobrazené produkty 15 / 15 produktov
  Text And Image Section

  Vrtáky z Lidl.sk sú správna voľba

  Každému majstrovi je jasné, že drevo sa správa inak ako plast alebo kov. V prípade, že použijete nesprávny nástavec na vŕtačku, rýchlo skončíte s rozstrapkanou dierou, alebo iným neželaným výsledkom. Preto je výber správneho vrtáka do vašej vŕtačky kľúčový. V Lidli si môžete vybrať z rôznych vrtákov pre každú vašu vŕtaciu úlohu.

  • K dispozícii máme rôzne druhy vrtákov, pre rôzne materiály, ako je kov, betón, drevo, plast alebo kameň.
  • Vďaka rôznym dĺžkam a hrúbkam vytvoríte otvory akéhokoľvek priemeru.
  • So správnym ručným náradím môžete dokončiť svoju domácu prácu bez veľkého úsilia alebo množstva času.
  • Existuje mnoho spôsobov, ako rozšíriť svoju súpravu vrtákov o vhodné príslušenstvo, ako sú rôzne nadstavce na vŕtanie.

  Jednoduché vŕtanie do každého druhu materiálu

  V závislosti od oblasti použitia, sa líšia aj nástroje na vŕtanie. Všeobecne známe sú vrtáky do dreva, vrtáky do kameňa a betónu, vrtáky do kovu, vrtáky na dlaždice a univerzálne vrtáky pre rôzne povrchy. Jednotlivé vŕtacie nástavce sa líšia aj svojim priemerom. Výber siaha od jemných vŕtacích nástavcov až po nástavce s veľkým priemerom. Hlavné modely vrtákov sú:


  Text And Image Section

  Skrutkový vrták

  Skrutkové vrtáky sú vhodné predovšetkým do kovu, ale na krátke použitie možno použiť aj špirálový vrták na drevo alebo plast. Na drevo by sa však ideálne mal použiť vrták určený do dreva.

  Vrták do kameňa

  Ak potrebujete pracovať s tvrdšími materiálmi, mali by ste použiť vŕtačku do muriva. V opačnom prípade môžu vzniknúť nečisté otvory, praskliny alebo vložené hmoždinky nemusia spoľahlivo držať. Tým sa však zvýši aj možné riziko vášho zranenia. Vrtáky do betónu a kameňa sú konštruované podobne ako vrták do kovu, no pri bližšom pohľade je vidieť vsadenú kovovú platňu alebo hrot v tvare dláta. Špička vrtáka je preto dostatočne robustná, aby spoľahlivo a čisto prenikla materiálmi, ako je kameň, betón, dlaždice alebo žula.

  Vrták do dreva

  Vrtáky do dreva majú dlhý stredový hrot a dve predrezané hrany. Stredová vŕtačka preto zvyčajne nie je vhodná na prácu s drevom. Existujú nasledujúce druhy vrtákov do dreva:

  • Vrták Forstner: ideálny pre otvory s veľkým priemerom a pre vŕtanie otvorov pre hrče
  • Frézovací vrták: na frézovanie dreva, plastu alebo kovu
  • Špirálový vrták do dreva: všestranný a ideálny pre malé až stredné hĺbky vŕtania
  • Debniaci vrták: typicky dlhý hriadeľ, používa sa hlavne pri vnútorných prácach a stavbe debnenia
  • Trámové a závitovkové vrtáky: väčšinou používané na vŕtanie drevených trámov, zvyčajne veľmi dlhých a vybavených širokou drážkou a centrovacím hrotom, vhodné pre mäkké a tvrdé drevo
  Text And Image Section

  Kovový vrták

  Kovové vrtáky sú väčšinou vyrobené z HSS  (High Speed Steel v preklade „vysokovýkonná alebo rýchlorezná oceľ“). V porovnaní s bežnou oceľou má HSS vrták reznú rýchlosť až štyrikrát vyššiu. Vrták do kovu je vhodný na vŕtanie ocele, železa, hliníka, mosadze alebo medi. Vŕtací nástroj je možné použiť aj na plast.

  • Frézovací  vrták  vhodný na drevo a kov.
  • Jadrové vrtáky  sa používajú na vŕtanie vnútorných závitov.
  • Lúpacie vrtáky  sa používajú v strojárstve, v elektrotechnickom priemysle ako aj vo vykurovacej a sanitárnej technike. Takzvané neželezné kovy je možné spracovávať lúpacími vrtákmi. Tento výraz označuje všetky kovy a kovové zliatiny, ktoré nemajú základný obsah železa.
  • Kovové špirálové vrtáky  majú špicatý hrot pre ľahké centrovanie a dlhé rezné hrany pre proces vŕtania.

  Ak potrebujete vŕtať len občas alebo nepracujete na citlivých materiáloch, mali by ste použiť univerzálne vrtáky alebo viacúčelové vrtáky. Sady univerzálnych vrtákov sú súčasťou našej stálej ponuky.

  Čo znamená skratka SDS?

  SDS znamená „Special Direct System“. Ide o upínací systém na hriadeli vŕtačky, ktorý umožňuje rýchlu výmenu sekáča a vrtáka. SDS vrtáky sú vo všeobecnosti vrtáky do kameňa. SDS-max je špeciálne rýchloupínacie skľučovadlo, ktoré je potrebné pre väčšie vŕtacie nástroje, ako je príklepová vŕtačka.

  Aký je rozdiel medzi HSS a celokarbidovými vrtákmi?

  HSS znamená High Speed Steel. Tieto vŕtačky sú ideálne pre konvenčnú prácu a možno ich použiť ako v stojanoch na vŕtanie, tak aj v ručných vŕtačkách. HSS vrtáky umožňujú vysoké rezné rýchlosti, sú vysoko odolné a majú vysokú tepelnú odolnosť. Existujú rôzne varianty HSS, napríklad HSS-G, teda úplne brúsené špirálové vrtáky alebo vrtáky do kovu, alebo HSS-R, teda valcované vrtáky. Pri HSS vrtákoch sú však dostupné aj iné varianty.

  Celokarbidové vrtáky  sú vyrobené z tvrdokovu. Dosahujú vysoké rýchlosti, sú drahšie ako HSS, ale neopotrebujú sa tak rýchlo, sú veľmi teplotne odolné a vhodné na profesionálne použitie.