Tento prehliadač nie je podporovaný
Pre správne zobrazenie webovej stránky, prosím, použi jeden z týchto prehliadačov:Upozornenie:Prehliadač Internet Explorer už nie je podporovaný.

Zavlažovanie

105 produktov
  Zobrazené produkty 24 / 105 produktov
  Text And Image Section

  Pohľad na krásne upravený trávnik či záhradku s vlastnou dopestovanou zeleninkou je na nezaplatenie. Je to to pravé spojenie príjemného a užitočného. Avšak na to, aby vyzerali podľa našich predstáv je potrebná pravidelná starostlivosť.

  Samotný dážď často nestačí na to, aby všetky rastliny v záhrade mali dostatok vody. Najmä v lete tomu treba pomôcť inteligentným zavlažovaním. Kým zalievanie črepníkových rastlín je pomerne jednoduché, záhradné rastliny sú iné: kvetinový záhon alebo vyvýšený záhon potrebuje iné ošetrenie ako trávnik, živý plot potrebuje iné zavlažovanie ako dospelý strom. Okrem toho by sa záhrada mala polievať aj keď ste preč z domu – napríklad počas prázdnin. Ak chcete polievať kvety, trávniky alebo stromy, máte rôzne možnosti z hľadiska využitia vody a zavlažovacích systémov.

  Základným predpokladom krásnej záhrady a hustého zeleného trávnika je správne zavlažovanie. Najväčším problémom býva nedostatočné zalievanie, niektorým rastlinám ale neprospieva ani príliš veľa vody. Do ponuky kategórie zavlažovanie umiestňujeme užitočných pomocníkov, ktorí dokážu prácu v záhrade zefektívniť a vytvoriť podmienky, pri ktorých je práca skutočným potešením. A najmä – pomôžu nám zabezpečiť očakávaný efekt.

  Jednou z výhod, ktoré oceňujú zákazníci na našom e-shope, sú dostatočné skladové zásoby drvivej väčšiny produktov. Vďaka tomu budete mať aj vy istotu, že vami vybraná hadica, čerpadlo či niektorý z množstva zavlažovačov trávnika z našej ponuky bude súčasťou vašej záhrady už čoskoro.

  Text And Image Section

  Ktoré vodné zdroje sú vhodné na zavlažovanie záhrady?

  Pri zavlažovaní záhrady je potrebné zvážiť v zásade tri zdroje vody: sladkú vodu z vodovodu, dažďovú vodu a spodnú vodu. Každý z týchto zdrojov má svoje pre a proti.

  Zavlažovanie vodou z vodovodu: klasická sladká voda

  Najjednoduchší spôsob polievania záhrady je použiť vodu z vodovodu. Tu už stačí pripojiť klasickú záhradnú hadicu na príslušný výtokový kohútik a polievanie môže začať. Do menších záhrad sa dá použiť aj zálievka.

  Výhody a nevýhody používania vody z vodovodu

  Výhody:

  • Voda z vodovodu je vždy k dispozícii v dostatočnom množstve.
  • Ako výbava postačuje záhradná hadica alebo kanva.

  Nevýhody:

  • Voda z vodovodu má pomerne vysoké prevádzkové náklady.
  • Voda z vodovodu je pre citlivé rastliny často príliš vápenatá.
  • Teplota vody môže byť príliš nízka.
  • V blízkosti záhrady musí byť k dispozícii vodovodná prípojka.
  Text And Image Section

  Zavlažovanie dažďovou vodou: Efektívne vďaka nástennej nádrži a systému čerpadla

  Dažďový sud je asi najznámejší spôsob zberu a využitia dažďovej vody. V súčasnosti ho však nahradili efektívnejšie systémy. Ak chcete efektívne zachytávať dažďovú vodu, môžete použiť napríklad nástennú nádrž. Tieto vodné nádrže nemajú len tú výhodu, že sú na pohľad krajšie. Ich kapacita je oveľa väčšia, takže nazbieraná voda vystačí na dlhšiu dobu. Nádrže sú navyše uzavreté, vďaka čomu neprichádza k znečisteniu dažďovej vody.

  Na čerpanie vody z nádrže bez veľkého úsilia je možné použiť vhodné záhradné čerpadlo. Na dažďový sud sa odporúča ponorné čerpadlo alebo čerpadlo na špinavú vodu. V kombinácii so sacou záhradnou hadicou je polievanie aj väčších záhradných plôch veľmi jednoduché. Tieto čerpadlá sú však externé čerpadlá. Ak ich používanie ma byť natrvalo, treba dbať na ich ochranu pred vetrom a počasím.

  Výhody a nevýhody používania dažďovej vody

  Výhody:

  • Voda má neutrálne pH.
  • Neexistujú žiadne náklady na vodu.
  • Dažďová voda obsahuje málo alebo žiaden vápnik.

  Nevýhody:

  • Lacnejšie riešenia ako dažďová voda môžu ľahko pretiecť zo suda a ľahko sa zašpiniť.
  • Potrebné množstvo vody sa často podceňuje.
  • Dažďové nádrže potrebujú priestor a stabilný základ.

  Zavlažovanie spodnou vodou: čerpadlá pre hlboké studne na záhradu

  Ak sa nechcete spoliehať na to, že dažďovej vody bude vždy dostatok na polievanie záhrady, môžete ako alternatívu použiť podzemnú vodu. Studňa kombinovaná s čerpadlom pre hlbokú studňu umožňuje prístup k spodnej vode. Tento variant získavania vody je najkomplexnejší z hľadiska potrebného vybavenia. Okrem toho si výstavba studne môže vyžadovať stavebné povolenie. Potrebné sú tiež informácie na výstavbu studne, ako sú pôdne podmienky a hĺbka podzemnej vody. V závislosti od požadovanej hĺbky vŕtania je možné použiť rôzne typy studní. Vyvŕtanie studne poskytuje každej záhrade stály prísun vody.

  Výhody a nevýhody využívania podzemnej vody

  Výhody:

  • Podzemná voda ponúka prakticky nevyčerpateľné zásoby na zavlažovanie záhrady.
  • Neexistujú žiadne náklady na vodu.

  Nevýhody:

  • V obytných štvrtiach by ste mali vŕtanie studne riešiť s odborníkmi.
  • Na inštaláciu studne je potrebné vynaložiť pomerne vysoké náklady.
  Text And Image Section

  Ktorý zavlažovací systém je najlepší?

  Po výbere správneho zdroja vody je potrebné urobiť ďalšie rozhodnutie: Aký zavlažovací systém použiť? Ak sa nechcete uspokojiť so záhradnou hadicou a kanvou, máte rôzne možnosti. Ktorý z nich je ten správny, závisí od konkrétnej záhrady a individuálnych preferencií.

  Záhradné hadice s užitočným príslušenstvom

  Hadica je súčasťou snáď každého rodinného domu, chalupy či záhrady. Je univerzálnym nástrojom na polievanie či čistenie a aj na sprchovanie, v prípade, že ju zapojíte na záhradnú sprchu. Je tiež distribútorom vody zo záhradného ventilu či čerpadla do zavlažovacích zariadení, pripájajú sa na ňu vysokotlakové čističe. Skrátka, jej miesto v záhrade je nenahraditeľné.

  Aj v prípade záhradných hadíc však platí, že nie je hadica ako hadica. Existuje viacero druhov hadíc a aj v našom sortimente majú zastúpenie niekoľké z nich. Okrem klasických záhradných hadíc tu nájdete aj sacie, špirálové či flexibilné hadice.

  Samozrejmosťou v sortimente je bohaté príslušenstvo ako spojky, postrekovače či navíjacie vozíky na záhradné hadice.

  Ponorné čerpadlá a domáce vodné pumpy sú skvelými pomocníkmi

  Ďalšími skvelými univerzálmi sú záhradné čerpadlá a domáce vodné pumpy. Ako príklad môžeme uviesť výborne hodnotené záhradné čerpadlo PGPS 1100 značky PARKSIDE. Súčasťou tohto výkonného čerpadla s príkonom 1100 W je štvormetrová sacia hadica s filtračným košom a stabilná kovová noha s otvormi pre jednoduché upevnenie. Čerpadlo je vhodné aj na rozsiahle pozemky s veľkými výškovými rozdielmi.

  Na zavlažovanie záhrady aj na automatické zásobovanie úžitkovou vodou zo studne či z cisterny ideálne poslúži domáca vodná pumpa PHWW 1200 A1, rovnako značky PARKSIDE. Jej základ tvorí bezúdržbový elektromotor s príkonom 1200 W, ktorý zabezpečuje vysoký čerpací výkon. Za hodinu zvládne prepraviť až 5000 litrov vody.