Tento prehliadač nie je podporovaný
Pre správne zobrazenie webovej stránky, prosím, použi jeden z týchto prehliadačov:Upozornenie:Prehliadač Internet Explorer už nie je podporovaný.

Dózy a úložné boxy

63 produktov
Zľava 10 % len dnes s kódom MAJ10
  Text And Image Section

  Zorganizujte si vašu domácnosť a majte o všetkom v nej dokonalý prehľad. Vďaka uzatvárateľným dózam budú vaše potraviny dlhšie čerstvé a výživnejšie. Okrem skladovania sú vhodné aj na zohrievanie v mikrovlnke a samotnú prípravu potravín. Podľa toho, čo vám vyhovuje, si môžete vybrať dózy zo skla, plastu či ušľachtilej ocele.

  Úložné riešenia do špajze

  Aby vaša špajza bola perfektne a prehľadne organizovaná, dôležité je zvoliť si praktické úložné riešenia. Napríklad do skladacích úložných boxov z našej Lidl ponuky môžete uložiť suché kuchynské či domáce potreby ako potravinové fólie, alobaly, papiere či formičky na pečenie. Môžete si zvoliť z rôznych farebných variantov a prispôsobiť ich tak k celkovému vzhľadu vašej špajze. Priesvitné úložné boxy vám pomôžu udržať prehľadnosť vo vašich potravinách zabezpečiť ich dlhšiu čerstvosť.

  Dózy na zohriatie, zamrazenie či uskladnenie potravín

  Aké typy úložných boxov existujú?

  Jednotlivé dózy na potraviny a úložné boxy sa medzi sebou v podstate líšia veľkosťou, tvarom a materiálom.

  Veľkosť

  Nádoby na skladovanie potravín sú dostupné v rôznych veľkostiach. Často sú k dispozícii aj ako súpravy, takže existujú dózy v rôznych veľkostiach, ktoré sa dajú aj stohovať jedna do druhej, čo je pohodlné, z pohľadu úspory úložného priestoru.

  Pred nákupom by ste mali zvážiť, aký účel budú skladovacie nádoby primárne spĺňať. Potrebujete obedár dostatočne veľký na to, aby sa zmestila kompletná desiata pre vášho školáčika, ale ktorý sa zároveň pohodlne zmestí do školskej tašky? Potrebujete vyhradiť dodatočné miesto na zeleninu v chladničke? Alebo by sa vo vašich skladovacích nádobách malo skladovať väčšie množstvo potravín, ako sú cestoviny či múka? V závislosti od oblasti použitia majú zmysel malé, ploché alebo vysoké, veľké dózy či celá súprava nádob na skladovanie potravín.

  Text And Image Section

  Tvar

  Dózy na potraviny sú dostupné v okrúhlych a hranatých tvaroch. Okrúhle dózy majú tú výhodu, že sa pri otáčaní v mikrovlnnej rúre nemôžu zaseknúť. Nevýhodou tohto tvaru je, že pri skladovaní zvyknú zaberať viac miesta, ako ponúkajú vo vnútri. Keďže chladničky, mrazničky a zásuvky majú takmer vždy obdĺžnikový dizajn, dostupný priestor sa dá lepšie využiť so štvorcovými ako s okrúhlymi nádobami.

  Hranaté dózy na potraviny je možné umiestniť do rohu a stohovať bez toho, aby vznikli veľké nevyužité priestory. Domácnosti, ktoré disponujú malým úložným priestorom môžu jednoducho ušetriť miesto pomocou obdĺžnikových či štvorcových úložných boxov. Okrem toho, že sa rohy nádob môžu v mikrovlnkách s rotačnou funkciou zasekávať, najväčšou nevýhodou hranatých dóz na potraviny je ich trochu zložitejšie čistenie.

  Materiál

  Skladovacie nádoby sú vyrábané z plastu, skla alebo nehrdzavejúcej ocele. Každý z materiálov má svoje výhody. Úložné nádoby z plastu nájdete takmer v každej kuchyni, od jednočlenných domácností až po viacčlenné rodiny. Dajú sa ľahko čistiť ručne a zvyčajne sú vhodné aj do umývačky riadu.

  Sklenené nádoby sú obzvlášť pôsobivé vďaka vysokému stupňu chuťovej a pachovej neutrality. Je to výhodné najmä pri horúcich jedlách, pretože sa nemôžu uvoľňovať látky meniace ich chuť. Tieto skladovacie nádoby možno tiež rýchlo a jednoducho čistiť v umývačke riadu.

  Veľmi flexibilné sú najmä nádoby z nehrdzavejúcej ocele. Existujú okrem iného aj také modely, ktoré majú silikónovú základňu odolnú voči teplote. To znamená, že niektoré skladovacie nádoby sú dokonca vhodné do rúry až do 240 °C.

  Stručný prehľad o výhodách a nevýhodách jednotlivých materiálov úložných dóz na potraviny

  Dózy na potraviny z nehrdzavejúcej ocele

  Výhody

  • Tepelne odolné do 240°C
  • Odolné voči poškodeniam
  • Možno ich použiť aj na prípravu jedla
  • Veľmi ľahko sa čistia a odolávajú aj drsným čistiacim prostriedkom
  • Vhodné do umývačky riadu

  Nevýhody

  • Zvyčajne sú k dispozícii iba v okrúhlej verzii
  • Nevhodné do mikrovlnnej rúry
  • Nevhodné na mrazenie

  Dózy na potraviny zo skla

  Výhody

  • Udržia zohriate jedlo dlho teplé
  • Bez vône a chuti
  • Vhodné do umývačky riadu

  Nevýhody

  • Môžu sa poškodiť údermi
  • Vysoká hmotnosť

  Dózy na potraviny z plastu

  Výhody

  • Vhodné do umývačky riadu
  • Nízka hmotnosť
  • Možno ich použiť aj na prípravu jedla
  • Vhodné do mrazničky

  Nevýhody

  • Absorbujú vône a môžu meniť chute
  • Menej odolné na poškodenia
  Text And Image Section

  Ktoré vlastnosti zvážiť pri kúpe dóz na potraviny?

  Aké dózy na potraviny sú tou správnou voľbou do vašej kuchyne, závisí nielen od ich veľkosti, tvaru, materiálu a vášho osobného vkusu, ale aj od ich dodatočných vlastností. Mnohé moderné nádoby na uskladnenie potravín dokážu zaujať ich praktickými funkciami.

  Bezpečné zatváranie

  Aby bolo možné skladovať a prepravovať aj tekuté potraviny, mnohé skladovacie nádoby sú vybavené silikónovým tesnením na okraji veka. V závislosti od konkrétneho typu, dózy disponujú zacvakávacími uzávermi, ktoré zaisťujú, že nádoby zostanú bezpečne uzavreté aj počas prepravy. Ideálne na obed v kancelárii, do školy alebo na piknik v prírode. Potraviny je možné nielen konzervovať, ale aj prepravovať v klasických zaváracích dózach s gumenými krúžkami a klipsovým uzáverom.

  Teplotná odolnosť

  Niektoré skladovacie nádoby sú vhodné pre teploty od -20°C do +90°C. Potraviny je teda možné na chvíľu pohodlne zmraziť a potom ich rozmraziť a ohriať v tej istej nádobe. Hoci sa niektoré nerezové nádoby dajú zohriať až na 240 °C, ak chcete potraviny v nich uložené zmraziť, mali by ste ich preložiť do plastových alebo sklenených nádob.

  Vhodné do mikrovlnnej rúry

  Mnoho druhov skladovacích nádob je vhodných na použitie v mikrovlnnej rúre. Aby vodná para vznikajúca pri ohrievaní mohla unikať bez toho, aby ste museli odoberať veko, majú niektoré nádoby vo veku uzatvárateľný otvor. Umožňuje to, aby veko zostalo pevne na škatuľke, kým sa jedlo zahrieva, pretože výsledná para môže ľahko uniknúť. Tento variant veka existuje aj pre sklenené boxy.

  Vhodné do umývačky riadu

  Väčšina kvalitných skladovacích nádob je vhodná na umývanie v umývačke riadu. Stohovateľné tvary a praktické veľkosti uľahčujú skladovanie a umožňujú vyčistiť veľké množstvo nádob oveľa efektívnejšie z hľadiska energie a vody.