Tento prehliadač nie je podporovaný
Pre správne zobrazenie webovej stránky, prosím, použi jeden z týchto prehliadačov:Upozornenie:Prehliadač Internet Explorer už nie je podporovaný.

Knihy

17 produktov
  Zobrazené produkty 17 / 17 produktov

  Prečo je dôležité čítať deťom

  Bábätká a malé deti sú ako také špongie, ktoré nasávajú prakticky všetko, čo sa deje v ich prostredí. Dokonca aj počas príbehu ich mysle pracujú, vnímajú jazyk, ktorý počujú a ponaučenia, ktoré plynú z rozprávok.

  Čítanie vášmu dieťaťu, v akomkoľvek veku, podporí vývoj jeho mozgu, prehĺbi vaše spoločné puto a oveľa viac. A stačí vám na to zopár kníh, motivácia a trochu času.

  • Čítanie poskytuje skvelú príležitosť pre vás a vaše dieťa, aby ste sa zblížili. Je to pekný spôsob, ako spolu tráviť čas a spomaliť počas inak hektického dňa.
  • Počúvanie príbehu čítaného nahlas si vyžaduje určitú úroveň porozumenia zo strany vášho dieťaťa. A porozumenie závisí od pozornosti – inými slovami, od schopnosti počúvať.
  • Dokonca aj tie najmenšie deti majú úžitok z toho, že im ich rodičia čítajú. Deti, ktorým sa číta a rozpráva, dosahujú vyššie jazykové zručnosti a kognitívny vývoj.
  • Čítanie kníh deťom pomáha rozšíriť počet a rozmanitosť slov, ktoré používajú. Zamyslite sa nad tým: Knihy, ktoré čítate, často obsahujú slová, ktoré by ste inak možno nepoužili vo svojej každodennej komunikácii.
  • Čítanie deťom pomáha rozvíjať kľúčové schopnosti koncentrácie a sebadisciplíny.
  • Knihy a príbehy otvárajú vášmu dieťaťu úplne nový svet. Áno, existuje veľa kníh literatúry faktu o dinosauroch, chrobákoch a lietadlách. Fiktívne príbehy však presahujú skutočný svet a využívajú fantazijné prvky, ktoré nútia deti premýšľať mimo rámca.
  • Knihy poskytujú príležitosť rozprávať sa o reálnych situáciách spôsobom primeraným veku. Deti sa tešia najmä z kníh, v ktorých deti v ich veku robia veci, ktoré aj oni robia v každodennom živote.
  • Čítanie malým deťom ich učí, ako sa vyrovnať s ťažkými alebo stresovými zážitkami.

  Kedy by ste mali začať čítať vaším deťom

  Začnite už dnes! Bábätkám, batoľatám, deťom v predškolskom veku a dokonca aj starším deťom prospieva, keď im rodič číta. Niektorí rodičia dokonca začínajú čítať svojmu dieťatku ešte kým je v matkinom brušku. Na začiatok nepotrebujete ani veľkú osobnú knižnicu kníh. Knihy pre rôzne vekové kategórie nájdete aj v našej ponuke.

  Ako a kedy čítať deťom

  Každý rodič disponuje iným časom a každá rodina má svoje zvyky. Spoločné čítanie skúste zaradiť do niektorej z vašich denných rutín. Prinášame vám niekoľko rád:

  • Buďte dôsledný. Či už je to jedna kniha za deň alebo viac, snažte sa, aby sa čítanie stalo súčasťou vašej bežnej rutiny. Nemusíte čítať zakaždým iné knihy. Deti milujú počúvanie rovnakých príbehov znova a znova - prostredníctvom tohto typu opakovania sa učia.
  • Neponáhľajte sa. Uistite sa, že máte dostatok času na čítanie. Samozrejme, nebudete mať každý deň veľa času, takže niektoré rýchlovky sú v poriadku. Vaše dieťa by však malo vnímať čítanie ako vyhradenú činnosť, ktorej venujete plnú pozornosť.
  • Urobte si z toho zábavu. Použite rôzne hlasy pre rôzne postavy, pauzy, piesne alebo iné dramatické prvky, aby príbeh ožil. Čítanie s citom pomôže vášmu dieťaťu lepšie pochopiť príbeh.
  • Poukážte na súvislosti. Deti milujú aplikovať príbehy do vlastného života. Nielenže to robí text zmysluplnejším, ale môže tiež pomôcť vášmu dieťaťu vyrovnať sa s rôznymi situáciami, s ktorými sa stretáva vo svojej každodennej skúsenosti.
  • Neprestávajte s knihami. Každá výmena slov je pre deti prospešná. Takže, ak vás jedného večera neinšpirujú knihy, začnite rozprávať príbehy. Môžete sa tiež pozrieť na obrázky a rozprávať sa o tom, čo vidíte, alebo požiadať svoje dieťa, aby bolo rozprávačom. Všetko, čo rozprúdi reč medzi vami a vaším dieťaťom, je dôležité.