Tiež ste toho názoru, že inšpirácií pre zariadenie záhrady či terasy domu nikdy nie je dosť? Skúste si pozrieť ponuku našich kvetináčov, záhradných dekorácií a kvalitného osvetlenia, ktoré dokážu zmeniť vaše vonkajšie prostredie na nepoznanie.
Samozrejmosťou sú výborné ceny, vysoká kvalita, dostatočné skladové zásoby, rýchla a bezpečná doprava až k vám domov.
Aká by to bola záhrada, dvor či terasa bez kvetov a štýlových dekorácií? Práve tie dokážu byť popri pekne upravenom trávniku, okrasných kamienkoch, kríkoch či stromčekoch nástrojom pre vyčarovanie idylického prostredia.
V našej ponuke nájdete moderné hranaté i oválne črepníky odolné proti mrazu a UV žiareniu, samozavlažovacie kvetináče aj konštrukcie pre popínavé rastliny. V závislosti od dostupného priestoru a požadovanej výsadby je možné použiť rôzne druhy kvetináčov. Dizajn vašej záhrady môže vhodne dotvoriť aj záhradný dekoratívny vták s lakom proti hrdzaveniu. Nielen vašim deťom sa bude páčiť, ak si u vás nájde miesto páv, plameniak či labuť.
Kvetináče na balkón a terasu sú zväčša podlhovasté kvetináče, v ktorých môže rásť niekoľko rastlín vedľa seba. Sú dostupné buď s nožičkami na postavenie na podlahu, alebo na pripevnenie na zábradlie balkóna. Držiak kvetináča musí ladiť s konštrukciou balkóna, aby pevne držal. Klasikou sú kovové háčiky alebo uholníky, ktoré sa upevňujú na zábradlie alebo parapet a na ktoré sa umiestňuje kvetináč. Závesné kvetináče, ktoré sa dajú jednoducho pripevniť priamo na zábradlie, sú elegantnejšie – chýbajú tu konzoly, ktoré by kazili vizuálny dojem. V našej ponuke máme veľké množstvo exteriérových kvetináčov, ktoré môžu krásne doplniť váš záhradný nábytok.
Veľké kvetináče sú primárne určené pre jednotlivé rastliny, ktoré majú v širokých a hlbokých nádobách dostatok miesta pre korene. V kombinácii s vhodnou konštrukciou tu môžu dobre a bezpečne rásť aj popínavé rastliny alebo rastliny s dlhými úzkymi stonkami, ktoré sa ľahko odlamujú. Nízko rastúce trávy a iné pôdopokryvné rastliny môžu byť perfektne umiestnené v plytkých kvetináčoch. Kvetináče vyzerajú dobre na terase alebo balkóne a vďaka svojim rozmerom sa so správnymi rastlinami, dajú použiť aj ako zásteny na ochranu súkromia. Existujú však aj vhodné modely pre vnútorné použitie, ktoré môžu poslúžiť ako dekorácia do obývačky.
Aby bola výsadba rastlín a starostlivosť o kvetináče pre vás čo najjednoduchšia a aby vám rastliny dlho vydržali, je dôležité pri kúpe kvetináčov zvážiť niekoľko ich funkcií.
Pokiaľ ide o voľbu materiálov, najčastejšie používanými sú kvetináče vyrobené z terakoty a iných prírodných kameňov, plastu, sklolaminátu a zinku. Výhody a nevýhody je potrebné zvážiť individuálne.
Ich výhody spočívajú v tom, že sú z prírodného materiálu, sú ťažšie a tým aj stabilnejšie pri silnejšom vetre. Ich hmotnosť je zároveň aj ich nevýhodou nakoľko, to môže spôsobiť problém pri ich presúvaní. Ďalej sa za ich mínusy považuje aj to, že nie sú mrazuvzdorné, sú krehké a závlahová voda sa z nich rýchlo vyparí.
Na rozdiel od terakotových kvetináčov, sa plastové vyznačujú nízkou hmotnosťou, sú mrazuvzdorné, voda z nich sa vyparuje pomaly a sú aj lacnejšie ako kvetináče vyrobené z prírodných materiálov. Ako ich nevýhoda je často spomínaný fakt, že sú náchylné na praskliny a tým majú aj obmedzenú životnosť.
Tieto kvetináče sú pri správnom zaobchádzaní považované za takmer nezničiteľné, majú nízku hmotnosť a sú mrazuvzdorné. Za ich nevýhody sa považujú ich vyššia cena a náchylnosť na prasknutie počas mrazov v prípade, že zemina obsahuje v sebe aj kamene.
Kvetináče sa už veľa rokov vyrábajú aj z plechu a aj v súčasných záhradách sa objavujú veľmi často. Ich výhodou sú okrem retro štýlu aj ich nízka hmotnosť a nízka cena. Treba si ale dávať pozor na to, aby sa rastliny nesadili priamo, aby sa chemické častice z kvetináča nedostali do pôdy.
Často používané sú aj z drevené a betónové kvetináče.
Pri výbere správnej veľkosti kvetináčov zohrávajú úlohu rôzne faktory. Vo všeobecnosti platí pravidlo: Všetko, čo sa vám páči a zmestí sa to do plánovaného priestoru, je povolené. Ak potrebujete malý návod, môžete postupovať podľa týchto pokynov:
Na menších terasách do 40 m2 by mali byť kvetináče dlhé maximálne 100 cm, pri okrúhlych kvetináčoch by mal byť priemer do 50 cm.
Od veľkosti plochy 50 m2 je možné použiť aj väčšie kvetináče s dĺžkou 120 cm a kvetináče so šírkou a hĺbkou alebo s priemerom 70 cm.
Ak chcete kvetináče umiestniť na schodisko, mali by ste zvoliť model s maximálnou výškou 60 cm, aby bola zaručená jeho stabilita.
Na väčšinu balkónov postačujú kvetináče s maximálnym priemerom 40 cm.
Na druhej strane, vybrané rastliny sú tiež kľúčové pre nájdenie vhodného kvetináča. Aj keď je veľa miesta, malé rastliny by sa nemali umiestňovať do príliš veľkých nádob, pretože sa v nich rýchlo stratia. Zároveň treba dbať na to, aby črepník nebol príliš malý a rastlina mala dostatok priestoru na rast.
Bez ohľadu na typ kvetináča by sa ako spodná vrstva mala položiť drenážna vrstva z rúna alebo črepov. To chráni rastliny pred premočením. Polovica nádoby sa naplní zeminou a potom sa pridá trochu pomaly sa uvoľňujúceho hnojiva.
Kým sú terasové a balkónové kvetináče zvyčajne obdĺžnikové, pre kvetináče vo voľnejšom priestore existuje širšia škála tvarov. Štvorcové kvetináče majú tú výhodu, že sa dajú jednoducho umiestniť do rohu a zaberú tak menej miesta ako okrúhle modely. Vyzerajú aj modernejšie. Okrúhle alebo oválne kvetináče sú zvyčajne stabilnejšie a zaisťujú na balkóne a terase klasickejší vzhľad.
Nielen pri trávnikoch, stromoch a záhonoch sa dá ušetriť veľa času šikovným zavlažovaním záhrady – existujú aj inteligentné riešenia pre rastliny v črepníkoch. Niektoré kvetináče majú nádrž na vodu, ktorá zásobuje rastliny vlahou na dlhší čas bez toho, aby sa museli neustále zalievať. Tieto modely sú ideálne pre tých, ktorí nechcú tráviť veľa času ich starostlivosťou alebo by chceli ísť na dovolenku bez toho, aby sa museli starať o to, či to ich kvety zvládnu. Integrovaný ukazovateľ hladiny vody poskytuje informácie o tom, koľko vody je v nádrži a kedy je potrebné ju doplniť.
Osvetlenie v exteriéri plní hneď niekoľko dôležitých funkcií. Dokáže vyčarovať príjemnú atmosféru po západe slnka, osvetľuje komunikácie pre pohodlný pohyb po pozemku a môže slúžiť tiež ako prevencia pred zlodejmi.
Ako dekoráciu môžete použiť napríklad dekoratívne solárne LED svietidlo MELINERA v tvare motýľa, ktoré pri plne nabitom akumulátore vydrží svietiť až 8 hodín. K vášmu záhradnému ratanovému nábytku sa skvele hodí záhradné LED solárne svietidlo LIVARNOLUX v imitácii ratanu.
Pre funkčné osvetlenie komunikácii, vstupu či tmavých priestorov môže poslúžiť viacero exteriérových nástenných svietidiel z našej bohatej ponuky. Vďaka množstvu tvarov a rôznych farebných prevedení kompromis medzi vašou predstavou a ponukou robiť nemusíte. Sme presvedčení, že nájdete to, čo hľadáte.
Praktickým sú tiež svietidlá so senzorom pohybu. Jednak sú ešte úspornejšie, ako klasické LED svietidlá, nakoľko sa zapnú len keď to potrebujete, jednak môžu plniť aj preventívnu bezpečnostnú funkciu. Nezvaných hostí dokážu prekvapiť a odplašiť.
Môžete byť akýmkoľvek milovníkom zvierat, v pekne upravenej záhrade niektoré z nich pravdepodobne nestrpíte. Veď nachádzať si na trávniku, na ktorom sa hrajú vaše deti, „stopy“ po cudzích mačkách, psoch, či stretnúť nejakého toho hlodavca ako sa prechádza popred vaše dvere, nie je práve príjemné.
Výhodou solárneho odpudzovača zvierat PTUS 1 A1 je, že nechcených návštevníkov sa zbavuje aj bez chemikálií, vďaka čomu im nijako neubližuje. Odpudzovač zvierat funguje na báze vysokofrekvenčných zvukov a blesku, ktoré sú prirodzenou prekážkou pre pohyb zvierat po vašom pozemku. Zariadenie disponuje nastaviteľným senzorom s dosahom približne 8 metrov a vďaka solárnemu panelu je jeho prevádzka možná aj bez sieťového napájania. Obsahuje však aj nabíjateľné batérie, ktoré umožňujú jeho umiestnenie aj v tmavých priestoroch či interiéri.