Pre dokonalú čistotu podláh vo vašej domácnosti, okrem vysávača, budete potrebovať aj mop na podlahu. Vo všeobecnosti možno rozlíšiť dva typy mopov: mop so strapcovou hlavicou a plochý mop. Oba varianty sú dostupné buď ako klasický mop v súprave s vedrom, kedy je potrebné ručné namáčanie hlavice, alebo ako v súčasnosti stále viac obľúbený elektrický mop na podlahu. Hlavica strapcového mopu pozostáva zo širokých skrútených kusov látky, ktoré sú usporiadané do okrúhleho tvaru. Plochý mop má na spodnom konci obdĺžnikovú čistiacu plochu, na ktorú je možné pripevniť buď jednorazové utierky alebo opakovane použiteľné hlavice mopu.
Mop so strapcami sa dobre hodí do malých miestností s viacerými rohmi alebo do celkovo malého obytného priestoru. Je spratný a ľahký na použitie. Na väčšie plochy je naopak lepší plochý mop na podlahy.
Mopy na čistenie podláh sa okrem tvaru hlavice líšia aj materiálom, z ktorého sú vyrobené vlákna poťahov. Vlákna strapcového mopu zvyčajne pozostávajú zo zmesi bavlny a polyesteru, zatiaľ čo je pri plochých mopoch ako materiál na výrobu poťahov najviac používané mikrovlákno.
Na citlivé podlahy, ako sú drevené podlahy alebo parkety, by sa však mali používať poťahy vyrobené z bavlny. V opačnom prípade jemné abrazívne častice v mikrovlákne môžu spôsobiť nevzhľadné škrabance na podlahe. Dlaždice sa dajú obzvlášť dobre čistiť poťahom na podlahu z plyšu, vyrobeného z mikrovlákna.
Okrem výberu vhodného materiálu by ste pri utieraní podlahy mali dbať aj na správny čistiaci prostriedok. Čistiace prostriedky, ktoré sú príliš drsné alebo nesprávneho druhu, môžu spôsobiť vážne poškodenie citlivých podláh, ako je laminát.
Aj keď sú mopy na čistenie podlahy celkom jednoduché náčinia, v súčasnosti existuje veľké množstvo modelov so širokou škálou vlastností a funkcií. Pred kúpou by ste si preto mali upresniť základné parametre, ktoré by mal váš nový pomocník v domácnosti spĺňať: