Tento prehliadač nie je podporovaný
Pre správne zobrazenie webovej stránky, prosím, použi jeden z týchto prehliadačov:Upozornenie:Prehliadač Internet Explorer už nie je podporovaný.

Odpadkové koše a triedenie odpadu

7 produktov
  Zobrazené produkty 7 / 7 produktov
  Text And Image Section

  Aké druhy odpadkových košov existujú?

  Odpadkové koše sú také rozmanité ako smeti, ktoré vznikajú v domácnosti každý deň. Každý typ má špeciálnu funkciu a od ostatných modelov sa líši jeho ideálnym umiestnením a primárnou úlohou.

  Systémy separácie odpadu

  Systémy separácie odpadu kombinujú dva alebo viac odpadkových košov. Napríklad zvyškový a organický odpad možno separovať priamo bez toho, aby ste museli zriaďovať dve samostatné nádoby na odpad. Tieto riešenia sa často dodávajú s rôznofarebnými nádobami alebo vedrami v rôznych veľkostiach, vďaka ktorým je separácia ešte jednoduchšia.

  Kozmetický kôš

  Väčšina domácností používa kozmetický kôš na vatové tampóny, vreckovky a ostatné hygienické prostriedky. Malé odpadkové koše s vekom sa dobre zmestia do každého rohu a nezaberú veľa miesta, čo je dôležité najmä v úzkych kúpeľniach.

  Vstavaný odpadkový kôš

  Vstavané odpadkové koše sú tiež mimoriadne úsporné z priestorového hľadiska. Tento odpadkový kôš je často umiestnený pod kuchynským drezom a je skrytý za dvierkami alebo vo výsuvnej zásuvke. To znamená, že odpadkový kôš nenarúša vzhľad kuchyne a nezaberá žiadne ďalšie miesto. Musíte však obetovať nejaký úložný priestor v skrinke.

  Text And Image Section

  Kôš na papier

  Klasický odpadkový kôš je neoddeliteľnou súčasťou väčšiny kancelárií a pracovísk. Je to najjednoduchšia verzia a zvyčajne nevyžaduje veko. Zvyšky jedla či iný odpad vytvárajúci zápach tu nemajú miesto, no na staré obálky či odpadový papier sa hodí.

  Zberač odpadu

  Zberač odpadu je obzvlášť veľký odpadkový kôš, ktorý ponúka dostatok priestoru pre určitý druh odpadu. V závislosti od vášho osobného spotrebiteľského správania sa tento typ odpadkového koša používa napríklad na plastový alebo zvyškový odpad.

  Ktoré veko je to pravé?

  Jedným z najdôležitejších rozdielov, pri porovnávaní odpadkových košov, sú ich rôzne vrchnáky. Každý variant má svoje výhody a nevýhody a je vhodný najmä na konkrétne účely.

  Odpadový kôš s výkyvným vekom

  Výkyvné veká sú najjednoduchším riešením uzavretia odpadkového koša. Na boky sa zvyčajne pripevňujú dvoma skrutkami, aby sa kôš dal ovládať spredu aj zozadu. Okrem klasických výkyvných poklopov existujú aj modely s takzvanými stláčacími poklopmi, ktoré sa na jednej strane zatlačia dovnútra a opäť sa samy zatvoria. Tento variant je dostupný aj pre pedálové koše. Nevýhodou je ich relatívne malý otvor, čiže väčší odpad sa do smetného koša zmestí len ťažko.

  Text And Image Section

  Odpadový kôš s výklopným vekom

  Ostatné nádoby s pedálovým mechanizmom sú vybavené výklopnými vekami. Priložené veko sa otvára pomocou nožného pedálu. V tomto prípade je výhodou, že sa vedro dá ľahko otvoriť aj s plnými rukami.

  Otváranie nohou je tiež obzvlášť hygienické, pretože ruky neprichádzajú ku kontaktu s už vyhodeným odpadom. Okrem toho je otvor v modeloch so sklopným vekom pomerne veľký. To znamená, že aj veľké množstvo odpadu sa dá ľahko vyhodiť bez toho, aby sa smetný kôš alebo veko zašpinili. Pri nákupe by ste mali dbať na to, aby sa veko dobre zatváralo, aby z odpadkového koša nevychádzal nepríjemný zápach.

  Odpadkový kôš s vekom so snímačom

  Modely so zabudovaným senzorom sú ešte pohodlnejšie a rovnako hygienické ako kôš s pedálom. Infračervený senzor rozpozná, keď chce niekto vyhodiť smeti na základe pohybov v okruhu senzora a automaticky otvorí a zatvorí veko smetného koša. Nevýhodou týchto smetných košov je ich výrazne vyššia cena.

  Odpadkový kôš bez veka

  Najjednoduchšie odpadkové koše nemajú veko vôbec. Ide najmä o odpadkové koše určené na kancelársky odpad. Ak je potrebné likvidovať organický odpad, zvyškový odpad a podobné, bez veka na smetnom koši sa nezaobídete. V opačnom prípade sa zápach môže rozšíriť po celom dome a prilákať hmyz a škodcov.

  Aký smetný kôš zvoliť do vašej domácnosti?

  Okrem správneho typu smetného koša a vhodného veka zohrávajú úlohu pri kúpe toho správneho modelu aj ďalšie faktory. Pri výbere treba brať do úvahy kapacitu, materiál a prevenciu zápachu.

  Kapacita

  Dokonalá kapacita odpadkového koša samozrejme závisí vo veľkej miere od správania jednotlivých spotrebiteľov. Ak pracujete v digitálnom prostredí, nebudete v kancelárii potrebovať veľký odpadkový kôš. Domácnosti, ktoré konzumujú veľa čerstvých potravín, môžu potrebovať viac miesta na organický odpad, zatiaľ čo rodina, ktorá sa spolieha na hotové jedlá, môže mať na likvidáciu viac papierového a plastového odpadu.

  Materiál

  Na odpadkové koše je možné použiť zväčša dva materiály, plast a kov. Veľkou výhodou plastových modelov je ich cena, pretože sú obzvlášť cenovo dostupné. Vo všetkých ostatných kategóriách prevyšujú odpadkové koše vyrobené z kovu alebo nehrdzavejúcej ocele. Sú stabilnejšie a robustnejšie, menej náchylné na tvorbu baktérií na povrchu a ľahšie sa čistia, pretože špina nemôže ľahko preniknúť a usadzovať sa v materiáli. Vhodný náter odolný voči odtlačkom prstov alebo jednoduchý lak môže pomôcť zabrániť ich zanechávaniu na povrchu. Kovové odpadkové koše sú vo všeobecnosti lepšou voľbou. Na odpadkový papier postačí model vyrobený z plastu, prípadne model vyrobený z pekného prútia.

  Text And Image Section

  Vyhýbanie sa zápachu

  Najmä pri organickom odpade je kľúčové, aby sa tvorba zápachu v odpadkovom koši obmedzila na minimum. V tomto prípade je rozhodujúci aj výber materiálu, keďže kov pohlcuje pachy menej ako plast. Dôležité je aj dobre sediace veko. V tomto prípade je sklopné veko alebo posuvné veko výhodnejšie ako výkyvné veko. Účinok podporujú aj pomôcky ako dezodoranty na odpadky alebo vrecia na odpadky neutralizujúce zápach.

  Spôsoby na minimalizovanie zápachu v odpadkovom koši

  Odpadkový kôš by mal byť na čo najchladnejšom mieste, lebo miesto vedľa ohrievača alebo priamo na slnku umožňuje vznik pachov ešte rýchlejšie. Existuje tiež množstvo domácich prostriedkov, ktoré môžu pomôcť. Ide napríklad o sódu bikarbónu, stelivo pre mačky, kávové zrná alebo plátky citróna, ktoré sa umiestňujú na dno odpadkového koša alebo vrecka na odpadky a sú určené na neutralizáciu nepríjemných pachov.

  Ako správne separovať odpad?

  Najlepšie smetné koše sú k ničomu, ak sa pri separovaní odpadu urobia elementárne chyby. Miestna upratovacia služba vám môže poskytnúť najlepšie tipy na jeho správne oddelenie.