Tento prehliadač nie je podporovaný
Pre správne zobrazenie webovej stránky, prosím, použi jeden z týchto prehliadačov:Upozornenie:Prehliadač Internet Explorer už nie je podporovaný.

Pracovná obuv

14 produktov
    Zobrazené produkty 14 / 14 produktov
    Text And Image Section

    Dobré dôvody používania pracovnej obuvy

    Pracovná a bezpečnostná obuv sa používa v širokej škále pracovných oblastí. Dôvody sú rôzne:

    • Pri práci s ťažkými alebo nebezpečnými zariadeniami, ako sú paletové vozíky alebo píly, bezpečnostná obuv chráni pred zraneniami.
    • Pracovná obuv poskytuje nohám dobrú oporu, je protišmyková a zabraňuje tak nehodám.
    • Ak máte špeciálnu pracovnú obuv, chránite svoju voľnočasovú obuv pred škvrnami a poškodením.

    Druhy pracovnej obuvy

    Pracovnú obuv možno rozdeliť do rôznych kategórií. Modely sa líšia najmä svojimi bezpečnostnými prvkami a zodpovedajúcimi oblasťami použitia.

    Bezpečnostné topánky

    Pri pracovnej obuvi vám ako prvé často napadne klasická bezpečnostná obuv. Bezpečnostnú obuv charakterizuje predovšetkým podošva odolná proti prepichnutiu, bezpečnostná tužinka a ďalšie bezpečnostné prvky. Aby sme našli tú správnu topánku pre využitie pri každej práci, existujú rôzne bezpečnostné triedy, ktoré predstavujú určité vlastnosti.

    Text And Image Section

    Domáca pracovná obuv

    Domáca obuv je tiež robustnejšia ako bežná obuv na každodenné použitie a vďaka stabilnej podrážke a zosilnenej päte ponúka dobrú oporu a bezpečný postoj. Takýto druh obuvi nemusí byť nevyhnutne zaradený do bezpečnostnej triedy a preto je vhodnejšie ju používať v domácich a neprofesionálnych podmienkach, v prípade ak sa nemusia dodržiavať žiadne oficiálne bezpečnostné predpisy.

    Záhradné dreváky

    Pri práci na záhrade je dôležitá aj správna obuv. Vlhkosť a nečistoty môžu rýchlo a ľahko poškodiť obuv na voľný čas vyrobenú z látky alebo kože a spôsobiť na nej škvrny alebo poškodenie. S praktickými záhradnými drevákmi sú vaše nohy chránené pred vlhkosťou – napríklad pri polievaní. Umývateľný zvršok možno ľahko očistiť od zeminy alebo pokosenej trávy bez nutnosti rozsiahleho drhnutia.

    Pohodlie, strih a veľkosť

    Pracovná obuv má často povesť nepohodlnej a spôsobujúcej bolesti nôh. Ak sa však vezme do úvahy niekoľko aspektov, stabilná obuv môže ponúknuť aj určitý komfort.

    • Vnútorná výstelka topánky by mala byť pevná, aby noha dobre držala, a zároveň dostatočne mäkká, aby nohu netlačila a neodierala.
    • Pri niektorých modeloch obuvi je možné vložku vybrať a nahradiť individuálnou vložkou. Pracovná topánka sa teda perfektne hodí aj na ploché, spadnuté klenby, vybočené chodidlá alebo duté chodidlá.
    • Dobrá podrážka zaisťuje lepšie odpruženie a tým aj ochranu kĺbov.
    • Bezpečnostná obuv s oceľovou tužinkou je pomerne ťažká. Ak zapríčiňuje bolesť svalov spôsobenú vysokou hmotnosťou, je potrebné zvážiť ľahkú pracovnú obuv s ochrannými krytmi z plastu alebo hliníka.
    • Pracovná obuv by mala dobre a pevne obopínať nohu. Pri kúpe treba zvážiť, aké ponožky zvyknete a budete nosiť. Možno sa oplatí kúpiť druhý pár topánok vo väčšej veľkosti, ktorá ponúka dostatok miesta na hrubé zimné ponožky.
    Text And Image Section

    Dôležité kritériá pri nákupe pracovnej obuvy

    Okrem ideálneho strihu sa pracovná obuv sústreďuje samozrejme predovšetkým na funkčnosť. Aby tá bola zaručená, pri výbere obuvi je potrebné zvážiť množstvo aspektov.

    Materiál

    Pracovná obuv môže byť vyrobená z kože, umelej kože alebo gumy. Každý z materiálov má svoje výhody a nevýhody. Kým kožená obuv je obzvlášť priedušná a má dlhú životnosť, pracovná obuv z imitácie kože je jednoduchšia na údržbu. Gumená obuv je naopak ideálna na prácu vo vlhkom prostredí alebo s chemikáliami. Na druhej strane topánky z nej sú menej robustné a rýchlejšie sa zničia.

    Ochrana proti prepichnutiu

    Na stavbách sa bežne stáva, že na zemi ležia klince alebo podobne nebezpečné predmety. Tu je dôležité, aby pracovná bezpečnostná obuv mala medzipodošvu odolnú proti prepichnutiu, aby sa predišlo zraneniam.

    Ochranný uzáver

    Na ochranu chodidla pred zraneniami zhora je rozhodujúca ochranná čiapočka na prstoch. Špunty sú väčšinou vyrobené z ocele a môžu tak zabrániť otlakom, rezným ranám alebo niečomu ešte horšiemu.

    Text And Image Section

    Vodotesnosť

    Ak pracujete vo vlhkom alebo mokrom prostredí, mali by ste sa uistiť, že vaša pracovná obuv je vodotesná. Existuje pracovná bezpečnostná obuv so zvýšenou vodoodolnosťou, ktorá postačuje na občasné ošpliechanie vodou a pod. Iná obuv môže byť 100% chránená proti nasiakavosti a prenikaniu vody, a preto sa dá použiť napríklad aj v sanitárnych priestoroch.

    Antistatickosť

    Ľudia, ktorí pracujú s elektronickými zariadeniami alebo komponentmi, potrebujú pracovnú obuv, ktorá ich chráni pred úrazom elektrickým prúdom. Ideálne sú na to antistatické topánky. Antistatická obuv alebo zodpovedajúce podošvy zaisťujú, že sa zabráni vzniku elektrostatického náboja a že je zaručený jeho rozptyl.

    Antistatický verzus elektrostatický výboj

    Nielen ľudia, ale aj citlivé komponenty musia byť chránené pred možným elektrostatickým výbojom (elektrostatický výboj / ESD). Na to sú vhodné topánky s logom ESD. Vo všeobecnosti platí, že každá topánka s ESD je antistatická, ale nie každá antistatická topánka vyhovuje norme „Ochrana elektronických komponentov pred elektrostatickými javmi“.

    Bezpečnostné triedy pracovnej obuvy

    V odvetviach, ako sú záhradníctvo alebo remeslá, sa vyžaduje bezpečnostná obuv, ktorá spĺňa európsku normu EN ISO 20345:2011. Tá rozlišuje päť rôznych bezpečnostných tried, ktoré vyžadujú rôzne vlastnosti obuvi.

    • S1: bezpečnostná tužinka, antistatická, absorpcia energie v oblasti päty, podošva odolná olejom a benzínu
    • S2: ako S1, zvýšená odolnosť voči vode
    • S3: ako S2, podošva odolná proti prepichnutiu, protišmykový profil
    • S4: ako S2, 100% vodotesný, tvar topánky
    • S5: ako S3, 100% vodotesný, tvar topánky.