Ľudia používali žehličky na žehlenie látok už od 15. storočia. To, čo sa pôvodne začalo kovovými platňami nahrievanými nad sporákom a horúcim uhlím v žehličke, teraz funguje čisto a jednoducho pomocou termostatu s otočným kolieskom na nastavenie úrovne tepla. Ak hľadáte novú žehličku, budete konfrontovaní s veľkým výberom rôznych modelov. V domácnostiach sa najčastejšie používajú nasledovné typy žehličiek:
Naparovacia žehlička patrí medzi najobľúbenejšie žehliace zariadenia. S integrovanou nádržkou na vodu dokáže vytvárať horúcu paru, ktorá uniká cez otvory v žehliacej ploche a behom chvíľky vyhladzuje záhyby na bielizni. Pretože nie je potrebné rukou vyvíjať žiadny tlak, je pomocou nej žehlenie obzvlášť jednoduché.
Žehliaci lis pracuje taktiež aj s parou. Pretože je látka stlačená pod veľkou žehliacou doskou, nedochádza k žiadnym mechanickým pohybom pri žehlení. Uľahčuje to prácu najmä pri veľkých kusoch bielizne, ako sú záclony a posteľná bielizeň.
Žehličky s parným generátorom sú pokročilé zariadenia, ktoré kombinujú žehličku a parný generátor do jedného systému. Hlavným rozdielom medzi žehličkami s parným generátorom a bežnými žehličkami je spôsob, ako sa parný tlak vytvára. Žehličky s parným generátorom majú samostatný zdroj pary, ktorý generuje väčšie množstvo pary než bežné žehličky. Tento parný generátor je oddelený od žehliacej dosky a je pripojený pomocou hadičky, ktorá pod veľkým tlakom vedie paru priamo k žehliacej doske.
Praktická, mini verzia žehličky, ktorú si môžete vziať so sebou na cesty a ktorá sa zmestí do každého kufra vám zaistí nepokrčenú bielizeň aj mimo domova. Jej výkon je pomerne nízky, no na jednoduché žehlenie to postačuje.
V súčasnosti sú žehličky a žehliace stanice vybavené mnohými doplnkami, ktoré značne uľahčujú prácu s nimi. Tieto dodatočné funkcie a vlastnosti sa týkajú predovšetkým oblasti bezpečnosti, manipulácie a starostlivosti.
Niektoré žehličky majú v rukoväti dotykový senzor, ktorý iba po dotyku spustí funkcie teploty a pary. Zvyšuje to bezpečnosť a šetrí energiu. Ak je žehlička bezdrôtová, napájaná je na batériu, ktorú je potrebné pred použitím nabiť. Tu je výhodou, že najmä pri veľkých kusoch bielizne oceníte neprítomnosť kábla a to, že žehliaca doska nemusí byť umiestnená v blízkosti zásuvky.
Systém proti odkvapkávaniu bráni vzniku škvŕn od vody na citlivých látkach, ako je hodváb. Keďže pri nízkych teplotách žehlenia sa na žehliacej ploche nemôže vytvárať vodná para, neodparená voda by bez zberného systému jednoducho odtiekla. Mnohé modely sú vybavené aj funkciou proti vodnému kameňu. Umožňuje to použitie vody z vodovodu s priaznivou tvrdosťou a zabraňuje škodlivému usadzovaniu vodného kameňa.
Dôležitý je aj výstup pary žehličiek. Najmä s hrubými, ťažkými látkami sa žehličky bez funkcie pary ďaleko nedostanú a aj slabšie naparovacie žehličky dosiahnu svoje limity. Výkonné žehliace stanice v tomto prípade majú jasnú výhodu.
Ak žehlíte často a dlho, mali by ste si dať pozor aj na kapacitu nádržky na vodu. Naparovacia žehliaca stanica má často vysokú kapacitu až 2 litre. V závislosti od modelu sa do naparovacej žehličky zmestí až 400 ml.
Nádrž na vodu ovplyvňuje aj hmotnosť žehličiek. Keďže nádrž žehliacej stanice je priamo v stanici, žehlička sa vo všeobecnosti drží oveľa ľahšie. Tým, ktorí veľa žehlia, to umožňuje pracovať s čo najmenšou únavou.
Materiál žehliacej plochy na základni žehličky hrá dôležitú úlohu, aby sa zariadenia mohli ľahko a bez námahy kĺzať po látke. V jednoduchých modeloch je plocha vyrobená z nehrdzavejúcej ocele. Modely s keramickým povlakom ponúkajú vylepšené klzné vlastnosti. Ten je odolný proti poškriabaniu a nárazom a zaisťuje optimálne rozloženie pary pri žehlení.
Dlho sa odporúčalo používať na žehličky iba destilovanú vodu, pri ktorej sa netvoria žiadne usadeniny vodného kameňa. Pretože kyslá destilovaná voda môže nepriaznivo vplývať na kovové časti inštalované vo vnútri zariadenia, výrobcovia teraz odporúčajú používať vodu z vodovodu. Mnohé modely majú zabudované automatické odstraňovače vodného kameňa. Iba v oblastiach, kde je tvrdosť vody klasifikovaná ako veľmi vysoká, by sa mala voda z vodovodu v prípade potreby riediť trochou destilovanej vody.
Klasické žehličky, ktoré využívajú iba teplo a tlak na vyhladenie záhybov, sú na trhu takmer úplne nedostupné. Pretože naparovacie žehličky dosahujú rovnaký výsledok oveľa rýchlejšie a s oveľa menšou námahou. Vlákna zvlhčí horúca para, ktorá sa šíri po žehliacej ploche, ktoré sa následne dajú bez námahy uhladiť. Para je zároveň šetrnejšia k tenkým, citlivým látkam, pretože nie je potrebné vyvíjať tlak.
Žehličky s funkciou vertikálnej pary dokážu z odevov odstrániť záhyby, aj keď sú zavesené. Naparovacia žehlička môže napríklad kĺzať po obleku – bez toho, aby ste ju museli položiť na žehliacu dosku, čo by mohlo spôsobiť nové záhyby. Inovatívne naparovacie žehliace stanice dosahujú ešte lepšie výsledky, najmä pri pevnejších látkach. Ich silný prúd pary pri vysokom tlaku preniká hlboko do látky.