Tento prehliadač nie je podporovaný
Pre správne zobrazenie webovej stránky, prosím, použi jeden z týchto prehliadačov:Upozornenie:Prehliadač Internet Explorer už nie je podporovaný.

Skateboardy a longboardy

9 produktov
  Zobrazené produkty 9 / 9 produktov
  Text And Image Section

  Dobrodružstvo aj životný štýl

  Asi sme to počas života vyskúšali všetci, ale nie každého osloví jazdenie na skateboarde. Povedzme si pravdu, takéto jazdy si vyžadujú určitú dávku fyzickej schopnosti a kondície a asi málokomu sa tieto dosky na kolieskach podarí ovládať na prvý krát.

  Pre tých, ktorých to zaujme sa jazdy na skateboardoch ľahko stanú aj životným štýlom. Skateboardy a ich nasledovníci longboardy sú využívané na rôzne účely – od dopravného prostriedku, cez pokusy v skateparkoch, či zdolávanie kopcov.

  Rozdiely medzi skateboardmi a longboardmi

  Skateboardy pozná snáď každý, ale viete aký je rozdiel medzi nimi a longboardmi? Prinášame vám niekoľko bodov, v ktorých sa rozlišujú:

  • Ako to aj samotný názov prezrádza, longboardy sú v podstate dlhšie skateboardy. Ak by ste ich postavili vedľa seba, určite by ste si všimli, že longboardy sú ploché, kým skateboardy majú zakrivenia vpredu a vzadu, kvôli ľahšiemu manévrovaniu pri rôznych trikoch.
  • Mnoho longboardov je vyrobených tak, aby získali maximálnu rýchlosť pri pretekaní. Kvôli ľahšiemu udržaniu stability, longboardy majú zvyčajne hrubšie dosky s nízkou flexiou, aby podporili jazdcov počas jazdy. Pri skateboardoch je to opačne, ich doska je o niečo mäkšia, s cieľom ľahšieho vykonávania otáčok a skokov.
  • Pre rýchlejšie a plynulejšie jazdy sú kolieska longboardov veľké a mäkké. Skateboardy majú menšie a tvrdšie kolieska, ktoré uľahčujú brázdenie po hranách a medzerách. Ak však plánujete na svojej doske len jazdiť - bez skákania, mäkšie kolieska vám zaistia hladšiu a koordinovanejšiu jazdu.
  • V prípade, že sa chcete naučiť nové triky, ale ste ešte nikdy nestáli na skateboarde, odporúčame najprv vyskúšať si longboard. Kvôli ich veľkosti a stabilite sa na nich ľahšie balansuje. Postupne, ako získate istotu na longboarde, môžete prejsť na skateboard a naučiť sa lepšie balansovať na menšej doske.

  Pri rozhodovaní medzi longboardom a skateboardom, by ste sa taktiež mali zamyslieť nad tým, na aké účely ich plánujete využívať? V prípade, že plánujete absolvovať dlhé jazdy, alebo preteky s kamarátmi odporúčame zvoliť longboard. Ak vás však láka skúšanie rôznych skokov a trikov v skateparku, skateboard bude pre vás ideálnym riešením.

  Longboardy, skateboardy a iné boardy...

  Okrem skateboardov a longboardov sa postupom času vyvinuli rôzne špeciálne tvary týchto kolieskových dosiek:

  • Waveboardy pozostávajú z dvoch stúpačiek, ktoré sú spojené pomocou tyče. Na rozdiel od skateboardu nemajú na každom konci dve kolieska, ale iba jedno. Waveboard je určený na obnovenie pocitu z jazdy na snowboarde aj mimo zjazdovky.
  • Malé plastové skateboardy sú známe ako pennyboardy. Tieto stabilné dosky sú vhodné najmä pre deti.
  • Cruisery sú niečím medzi longboardmi a skateboardmi. Dobre sa hodia na príležitostnú jazdu bez toho, aby mali nadbytočné rozmery longboardu.
  Text And Image Section

  Kolieska majú obrovský vplyv na zábavu z jazdy

  Kolieska na skateboarde majú zvyčajne priemer medzi 50 a 65 mm. Kolieska pri longboarde sú väčšie, s priemerom 70 až 75 mm, kvôli ktorým je možné dosiahnuť vyššie rýchlosti. Väčšie kolieska majú výhodu aj v tom, že sa doska pri malých prekážkach ako sú kamienky alebo palice hneď nezastaví. Malé kolieska robia skateboard lepšie ovládateľným a pomáhajú lepšie prechádzať zákrutami. Veľké kolesá sú preto ideálne na zjazd alebo freeride, pri ktorom ide hlavne o rýchlosť.

  Okrem priemeru sa kolieska líšia aj stupňom tvrdosti. Tvrdosť koliesok sa pohybuje medzi 75A až 100A, čím vyššia je ich hodnota, tým sú kolieska tvrdšie. Tvrdé kolieska lepšie zrýchľujú a pomalšie sa opotrebovávajú, no sú citlivejšie na nerovnosti na teréne. Mäkké kolieska ponúkajú väčšiu priľnavosť a lepšie absorbujú vibrácie.

  Kolieska na doskách majú guľôčkové ložiská. Pre bežné použitie úplne postačuje guľôčkové ložisko v kategórii ABEC 5.

  Bezpečnosť a príslušenstvo

  Okrem zábavy z jazdy treba myslieť aj na bezpečnosť. Chrániče a prilba by mali byť súčasťou základnej výbavy každého jazdca. Chrániče kolien, lakťov a zápästia zaisťujú, že sa v prípade pádu vyhnete odreninám a iným zraneniam. Nápomocné sú aj špeciálne skate topánky, ktoré majú rovnú a rovnomernú podrážku a sľubujú tak dobrú priľnavosť na doske.

  V prípade, že vás jazda na skateboardoch a longboardoch neosloví, v našej ponuke môžete nájsť aj pohodlné kolieskové korčule a kolobežky pre deti i dospelých.