Záhradné svietidlá sú dostupné v mnohých prevedeniach, ktoré sa líšia svojou konštrukciou, možným umiestnením a svojim účelom.
Pri kúpe záhradného svietidla sa jednotlivé modely líšia nielen dizajnom, ale aj ďalšími kritériami, akými sú výkon alebo prevádzkový režim. Aby osvetlenie splnilo požadovaný účel, treba sa preto pozrieť na nasledujúce vlastnosti.
To, či záhradné osvetlenie dosiahne požadovaný efekt, závisí vo veľkej miere od jasu a farby svetla. Halogénové svetlá sú dostupné v studenej bielej verzii s farbou svetla medzi 5 400 a 6 500 kelvinmi. Tie sú vhodné najmä ako bezpečnostné osvetlenie, pretože jasne osvetľujú okolie a umožňujú rozoznať každý detail.
Teplé biele LED svetlá s farbou menšou ako 3 000 kelvinov by preto mali slúžiť na pohodlnejšie osvetlenie v záhrade alebo na terase. Vytvárajú príjemné, biele svetlo bez oslnenia a zabezpečujú domácu atmosféru.
Pre čisto dekoratívne osvetlenie, ako sú náladové svetlá, možno na rozbitie tmy použiť aj farebné svetlo. Jas a tým aj intenzita svetla sa udáva v lúmenoch. Vonkajšie svetlo by malo mať aspoň 400 až 600 lúmenov.
Výkon vo wattoch býval údajom o jase svetelného zdroja, potom bol nahradený výpočtom na lúmeny vďaka novým energeticky úsporným žiarovkám a LED žiarovkám. Ak chcete prejsť z halogénových svetiel na LED svetlá, môžete použiť lampu s nižším výkonom pre rovnakú svietivosť. Napríklad 30-wattový halogénový reflektor zodpovedá 5 až 6-wattovému LED reflektoru, takže na rovnaký svetelný efekt sa spotrebuje menej energie.
Najmä v exteriéri sa rýchlo vynára otázka zásobovania energiou. Zatiaľ čo pozemné svietidlá alebo vonkajšie stojanové svietidlá musia byť často pripojené k elektrickej sieti, čo si môže vyžadovať položenie nových káblov, pre ostatné záhradné svietidlá existujú jednoduchšie riešenia.
Svetlá na terasu - napríklad vo forme stojacej lampy - je ideálne pripojiť do vonkajšej zásuvky. Pre všetky ostatné typy osvetlenia sa dajú použiť aj lampy na batérie alebo solárne svetlá, ktoré sa cez deň nabíjajú na slnku a večer túto energiu využívajú. Svietidlá na solárny pohon sú o niečo slabšie, čo sa týka ich svietivosti.
Existujú rôzne spôsoby zapínania a vypínania záhradných svetiel. Najjednoduchší, no zároveň aj najnevhodnejší variant, pozostáva z klasického vypínača, ktorý sa – okrem stojacích svietidiel či vonkajších nástenných bodových svietidiel – vyskytuje medzi záhradnými svietidlami len zriedka.
Na príjazdové cesty a chodníky sa osvedčili najmä LED reflektory s detektormi pohybu, ktoré sa zapnú hneď, ako niekto vstúpi do určeného priestoru. Ostatné svetlá sú vybavené časovačmi alebo režimom súmraku. Lampy sa zapínajú alebo vypínajú automaticky v závislosti od času alebo denného svetla. Niektoré modely možno dokonca ovládať diaľkovým ovládačom, čo vám ponúka maximálne pohodlie.
Všimli ste si, že pri svietidlách stojí označenie IP s dvomi číslicami a pýtali ste sa, čo tento údaj znamená? Označenie IP znamená Ingress Protection alebo ochrana proti vniknutiu. Je to kód, ktorý určuje úroveň krytia svietidiel proti pevným časticiam a vode. IP kód sa skladá z dvoch čísel. Prvé číslo označuje úroveň krytia proti pevným časticiam, zatiaľ čo druhé číslo označuje úroveň krytia proti vode. Čím sú tieto čísla vyššie, tým je svietidlo lepšie chránené proti vniknutiu pevných častíc a vody.
Časté označenie IP44 znamená, že svietidlo je chránené pred pevnými telesami s priemerom väčším ako 1 mm a proti striekajúcej vode. Prvé číslo "4" označuje úroveň ochrany proti pevným telesám a druhé číslo "4" označuje úroveň ochrany proti vode. Takéto svietidlá s označením IP44 sú vhodné na použitie v exteriéroch, kde sú vystavené rôznym poveternostným podmienkam.