Tento prehliadač nie je podporovaný
Pre správne zobrazenie webovej stránky, prosím, použi jeden z týchto prehliadačov:Upozornenie:Prehliadač Internet Explorer už nie je podporovaný.

Zváračky a príslušenstvo

56 produktov
    Zobrazené produkty 48 / 56 produktov
    Text And Image Section

    Čo sú to zváračky?

    Zváracie prístroje patria medzi veľké prístroje, ktoré sa používajú v dielňach. Umožňujú pevné a trvalé spojenie dvoch obrobkov pomocou tepla.

    Proces je vhodný najmä pre kovy všetkých druhov, pričom obe časti sa v mieste dotyku roztavia alebo zahrejú, navzájom sa spoja a po vychladnutí vytvrdnú. Spojovací bod je stabilný zvarový šev.

    Hľadáte výkonnú kompaktnú zváračku ideálnu aj na príležitostné domáce zváranie alebo potrebujete multifunkčnú zváračku, ktorá si hravo poradí aj s najnáročnejšími úlohami? Pozrite si našu ponuku zváračiek a užitočného príslušenstva, ktoré si objednáte z pohodlia vášho domova či vašej kancelárie a my vám ich doručíme priamo na vami zvolenú adresu. Elektrické zváračky aj invertné zváračky, zváračky na plnenú drôtovú elektródu i automatické zváracie prilby či univerzálne tyčové elektródy máme skladom za skvelé LIDL ceny.

    Na akom princípe fungujú zváračky?

    V zásade existujú dva spôsoby zvárania: tlakové zváranie spája dve časti dohromady pomocou tlaku a výsledného tepla, zatiaľ čo tavné zváranie využíva priame teplo.

    Ktorý zvárací stroj je vhodný pre aké použitie?

    Zváracie prístroje sú dostupné v rôznych prevedeniach, ktoré sa líšia manipuláciou, funkčnosťou a vhodnou oblasťou použitia.

    Autogénny zvárací stroj

    Autogénne zváracie zariadenia sú obzvlášť praktické, pretože nevyžadujú dodatočné napájanie alebo ochranný plyn. Na prevádzku sú potrebné iba dve plynové fľaše, z ktorých jedna je naplnená kyslíkom a druhá vykurovacím plynom. Pri spaľovaní vykurovacieho plynu vzniká relatívne málo tepla, čo je vhodné na spracovanie skôr citlivých a tenkých kovov.

    Oblúková zváračka

    V oblúkových zváračkách sa teplo potrebné na roztavenie kovu vytvára takzvaným oblúkom. To si vyžaduje vysoký elektrický prúd, ktorý zodpovedajúcim spôsobom zahrieva drôt s dutinkou. Drôty musia byť neustále sledované. Na druhej strane elektródové zváranie nevyžaduje plyn.

    Zváračka kovov v inertnom plyne (CO2 Zváračka)

    Zváračky s ochranným plynom, alebo často nazývané CO2 zváračky, sú poddruhom oblúkových zváračiek. Tu sú elektróda a tavenina obklopené ochranným plynom, ktorý môže vykonávať rôzne úlohy. V prípade zariadení na zváranie plneným drôtom je ochranný plyn integrovaný v rúrkovom drôte.

    • Pri zváračkách MIG (Metal Inert Gas zváranie) ochranný plyn zo zváračky tieni okolitý vzduch a zabraňuje tak nežiaducej oxidácii.
    • Pri zváračkách MAG (Metal Active Gas zváranie) spúšťa ochranný plyn chemickú reakciu, ktorá zlepšuje kvalitu zvarového švu.
    • Pri zváračkách TIG (Tungsten Inert Gas) sa ochranný plyn kombinuje s volfrámovou elektródou, ktorá sa netaví.
    Text And Image Section

    Plazmová rezačka

    Plazmová rezačka alebo plazmový horák je špeciálna forma klasického zváracieho zariadenia. Potrebný oblúk tu vytvára vodivý, extrémne horúci plyn, takzvaná plazma. Týmto zariadením sa dajú veľmi presne opracovať takmer všetky kovy. Ďalšou výhodou je vysoká rýchlosť rezania, ktorá je možná s takouto plazmovou rezačkou.

    Odporová tlaková zváračka

    Odporové zváranie je proces tlakového zvárania. Zariadenie stlačí dva obrobky k sebe a nechá nimi pretekať elektrický prúd. Elektrický odpor je najväčší v mieste dotyku kovov – tu vzniká teplo, ktoré vedie k pevnému spojeniu dielov.

    Ultrazvuková zváračka

    Namiesto generovania tepla elektrinou sú obrobky pri ultrazvukovom zváraní vzrušené vysokofrekvenčnými vibráciami, takže na molekulárnej úrovni vzniká trecie teplo. Preto ultrazvukové zváranie patrí do kategórie procesov zvárania trením. Ultrazvukové zváranie sa považuje za obzvlášť ekologický zvárací proces, pretože tento proces nevyžaduje žiadne prísady.

    Text And Image Section

    Aj kompaktné zváračky môžu byť výkonné

    Keď sa povie, že je niečo kompaktné, mnohí si myslia, že to automaticky musí znamenať, že horšie, menej kvalitné či menej účinné. Nemusí to však platiť. Práve naopak. Kompaktná zváračka z našej ponuky 4 v 1 PSGS 120 A1 značky PARKSIDE s 0,95 litrovou plynovou fľašou je výkonné zariadenie vhodné na zváranie ocele, ušľachtilej ocele aj železa. Zváračka umožňuje zváranie 4 postupmi – trubičkový drôt, inertný plyn (MIG), tyčové elektródy (MMA) a wolfrám-inertný plyn (WIG).

    Ako si vybrať vhodnú zváračku?

    Po rozhodnutí pre konkrétny typ zváracieho stroja sa začína hľadanie toho správneho modelu. Jednotlivé zariadenia sa svojimi vlastnosťami veľmi líšia, preto má zmysel bližšie sa pozrieť na informácie o produkte. Ktoré vlastnosti sú rozhodujúce, závisí vo veľkej miere od účelu použitia zváracieho stroja. Niektoré aspekty, najmä v oblasti bezpečnosti, sú však relevantné pre každého domáceho kutila.

    Ktorá zváračka je vhodná aj pre začiatočníkov?

    Začiatočníkom a hobby remeselníkom sa odporúča používať zváracie zariadenie v inertnom plyne (CO2 zváračky): zariadenia MIG a TIG sa ľahko používajú, sú vhodné pre väčšinu kovov a dosahujú dobré výsledky.

    Technické špecifikácie zváračiek

    Základné technické údaje informujú o tom, aká efektívna je práca so zváračkou a pre aké oblasti použitia je vlastne vhodná.

    Výkonový rozsah zváračiek

    Výkonový rozsah je dôležitý pre účinnosť zváracieho stroja. Tá sa neuvádza vo wattoch, ako pri inom náradí, ale v ampéroch, a teda popisuje silu prúdu. Čím viac ampérov má zvárací stroj, tým hrubšie obrobky dokáže zvárať. Pre nehrdzavejúcu oceľ je potrebných okolo 30 A na milimeter hrúbky materiálu, pri nelegovaných kovoch by to malo byť aspoň 40 A na mm.

    Prevádzkové napätie zváračiek

    Prevádzkové napätie zohráva dôležitú úlohu aj pri zváracích strojoch, ktoré musia byť napájané elektrickou energiou. Väčšina zariadení na domáce použitie sa dá jednoducho zapojiť do bežnej zásuvky. Existujú však aj modely, ktoré sú prevádzkované so 400 voltovým 3-fázovým striedavým prúdom, a preto vyžadujú špeciálne pripojenie.

    Pracovný cyklus zváračiek

    Keďže sa pri zváraní zahrieva nielen materiál, ale aj samotné zariadenie, jeho efektívny pracovný čas je obmedzený. Pracovný cyklus poskytuje informácie o tom, koľko minút je možné zvárať naraz. Udáva sa v percentách na ampér – čím vyšší prúd, tým kratší čas pred prvou prestávkou.

    Text And Image Section

    Vybavenie a príslušenstvo

    Pre voľbu vhodného modelu je potrebné, okrem technických údajov, zohľadniť aj vlastnosti jednotlivých komponentov zváračky.

    • Zvárací drôt alebo elektróda by mali ideálne zodpovedať obrobkom. V sektore pre domácich majstrov možno nájsť hrúbky drôtu medzi 0,6 a 1,2 mm. Najbežnejšie sú drôty s priemerom 0,8 mm.
    • Dĺžka hadice určuje, aká veľká môže byť vzdialenosť medzi obrobkom a zváračkou. Ak chcete zvárať napríklad pod autom, je dobrou voľbou dlhšia hadica. Mala by byť aspoň 2 metre.
    • To isté platí pre uzemňovací kábel. S dĺžkou 4 metre je zaručený rozsah pohybu, ktorý by mal postačovať na väčšinu remeselných prác v domácej dielni.
    • Ak chcete zvárať dlhší čas, mali by ste zvoliť zariadenie s dobrým chladením. To výrazne predlžuje prevádzkový čas.

    Čo treba brať do úvahy pri prevádzke zváracieho stroja?

    Silné teplo, lietajúce iskry a neznalosť manipulácie spôsobujú, že ovládanie zváracieho stroja nie je na začiatku úplne jednoduché. Aby sa v konečnom dôsledku dosiahol nielen želaný výsledok, ale predovšetkým sa nezanedbala bezpečnosť, je potrebné pred použitím zváracích zariadení získať príslušné znalosti o rôznych zariadeniach.

    Ako obsluhovať plazmové rezačky?

    Aj tí, ktorí majú skúsenosti s manipuláciou s klasickou zváracou technikou, by sa mali pred použitím plazmovej rezačky detailne poinformovať. Vzhľadom na rozdielnu funkčnosť sa ich manipulácia v určitých bodoch líši, takže o kvalite a bezpečnosti práce môžu rozhodovať detaily.

    Bezpečné zváranie vďaka automatickej zváračskej prilbe

    Ochranné pomôcky sú nevyhnutnou súčasťou zvárania. Kvalitná prilba je základ, bez ktorého sa nezaobíde žiadny zvárač. Zváračské prilby, ktoré si môžete kúpiť v našom e-shope sú vhodné na všetky bežné zváračské postupy. Majú integrované samostatne zapínateľné LED svetlo pre optimálne osvetlenie pracovného priestoru, automaticky riadené tienenie aj zosvetlenie i senzorom riadený systém s veľmi krátkou reakčnou dobou. Prilby je možné využiť aj pri brúsení, nakoľko umožňujú nastavenie proti úletu iskier.