Aj vy patríte medzi tých, ktorí milujú vŕtanie, búranie, opravovanie či budovanie? Potom určite viete, že majstrovanie je ešte zábavnejšie, ak máte k dispozícii kvalitné náradie. A presne také máme v našej ponuke elektrického náradia a príslušenstva. Nájdete tu náradie s klasickým elektrickým káblom, ale aj čoraz viac obľúbené aku náradie. Vŕtačky, uťahovačky, píly, hoblíky, frézy, brúsky a mnohí ďalší užitoční pomocníci vrátane bohatého príslušenstva sú pripravení doplniť vašu dielničku. Stačí pár jednoduchých klikov a vybrané elektrické náradie doručíme rýchlo a bezpečne priamo k vašim dverám.
Elektrické náradie je ručné náradie, ktoré má pohon na elektromotor, čím značne uľahčuje prácu. Potrebný výkon je možné do motora dodať dvoma spôsobmi: priamym pripojením do siete alebo pomocou batérie.
Dôležitými kritériami vysokej účinnosti všetkých týchto zariadení sú výkon, odolnosť alebo účinnosť elektrickej energie:
Technické údaje v popise výrobcu poskytujú informácie o všetkých relevantných aspektoch výkonu, spotreby energie a životnosti / predpokladanej životnosti.
Pre určité práce, ako je pílenie konárov v záhrade alebo vŕtanie v nedokončenom podkroví, je akumulátorové náradie tým najlepším riešením. Zvyšuje voľnosť pohybu a zabraňuje tomu, aby káble prekážali pri práci.
Akumulátorové náradie však neponúka len výhody. Mobilné zariadenia sú síce výkonné, no vďaka vstavaným batériám sú pomerne ťažké a skôr či neskôr dosiahnu svoje limity, najmä pri spracovaní tvrdých materiálov. Napríklad pri:
V takýchto prípadoch je vhodné použiť náradie s káblom, pretože to má zvyčajne väčší výkon.
Ako dlho batéria vydrží, kým sa vybije, sa udáva vo watthodinách (Wh), ktoré sa zase vypočítajú z napätia vo voltoch (V) vynásobeného kapacitou v ampérhodinách (Ah). Porovnaním kapacity vo watthodinách s výkonom (vo wattoch) zariadenia získate predstavu o tom, ako dlho môže zariadenie pracovať, kým sa vybije batéria.
Príklad výpočtu:
Kotúčová píla má batériu s napätím 12 V a kapacitou 2 Ah.
12V x 2Ah = 24Wh
To znamená, že batéria dokáže vygenerovať 24 wattov energie za jednu hodinu. Ak by sa príslušná kotúčová píla prevádzkovala iba s 20 wattmi, mohla by nepretržite bežať 1,2 hodiny (1 hodina a 12 minút). Ak by bol prevádzkovaný s výkonom 200 wattov, výkon by vydržal iba 0,12 hodiny (niečo viac ako 7 minút). Pri výpočte životnosti batérie je dôležité mať na pamäti, že elektrické náradie sa zvyčajne používa v krátkych časových intervaloch.
Pri zohľadnení niekoľkých faktorov je výber správneho elektrického zariadenia oveľa jednoduchší.
1. Zvážte povahu práce
Výber správneho elektrického nástroja závisí priamo od práce, ktorá sa má vykonať. Ak ide napríklad o drobné vŕtanie a skrutkovanie, aku skrutkovač bude tou správnou voľbou. Ak sa však majú do muriva vyvŕtať veľké otvory, mala by sa použiť príklepová vŕtačka – tá je zvyčajne oveľa výkonnejšia. Podobne je to s rôznymi tvarmi brúsok alebo píl, ako sú kotúčové stolové píly alebo priamočiare píly. V závislosti od druhu práce a charakteru spracovávaného materiálu sú určité zariadenia vhodnejšie ako iné. Ak je jasné, aké práce sa majú vykonávať na akom materiáli, výber možného elektrického náradia sa automaticky zužuje.
2. Ako často by sa mali zariadenia používať
Pri rozhodovaní o kúpe sú dôležité aj vaše návyky: menej výkonné elektrické náradie je často tou správnou voľbou, ak ho používate menej pravidelne. Pretože ak plánujete píliť iba drevené alebo plastové soklové lišty, s lacnejším zariadením získate dostatočný výkon za málo peňazí. Domáci kutilovia, ktorí svoje zariadenia používajú veľmi často, sa zase môžu poobzerať po špičkovom náradí. V takom prípade sa kúpa drahšieho náradia môže z dlhodobého hľadiska vyplatiť: lacnejšie elektrické náradie nemusí mať potrebný výkon alebo ho možno bude treba vymieňať častejšie, pretože má kratšiu životnosť.
3. Manipulácia
Jedným z najdôležitejších kritérií pri rozhodovaní o kúpe je manipulácia s elektrickým náradím. Preto by ste si pred kúpou zariadenia mali dať pozor na jeho rozmery a hmotnosť. Ak sa majú vŕtať otvory napríklad nad hlavou na rebríku, vhodné je zvoliť ľahké zariadenie, pričom stolovú vŕtačku možno použiť aj pri práci s komponentmi, ktoré nie sú napevno namontované - vyššia hmotnosť je potom menej relevantná. Pred kúpou si treba ujasniť aj otázku, nakoľko je prístroj ergonomický: Elektrické náradie, ktoré má ergonomicky tvarovanú rukoväť, menej unavuje svaly rúk a tie modely, ktoré ponúkajú priestor pre obe ruky, sa dajú lepšie ovládať.
Zaujíma vás, ako sú s produktom, ktorý vám padol do oka, spokojní zákazníci, ktorí si ho už kúpili? Presne na to slúžia hviezdičky uvedené pri každom jednom náradí v našom e-shope. V zátvorke pri hviezdičkách je uvedené číslo, ktoré ukazuje počet ľudí, ktorí daný výrobok hodnotili. Čím väčšie číslo tam je, tým väčšia je relevantnosť hodnotenia.
Medzi naše najúspešnejšie produkty z hľadiska spokojnosti zákazníkov patrí napríklad aku príklepová vŕtačka PARKSIDE PSBBSA 20-Li B2. Obľúbená je vďaka viacerým skvelým vlastnostiam, ktoré v sebe ukrýva. Vysoký krútiaci moment, výkonný motor s dvojstupňovou prevodovkou, ergonomická mäkká rukoväť, vypínač s plynulou reguláciou otáčok a rýchlym zastavením či zabudované LED osvetlenie sú dôvodom, prečo je práca s týmto pomocníkom skutočnou zábavou.
Potrebujete zariadenie na zdvíhanie ťažkých materiálov až do 600 kg? Aj pre vás máme riešenie. Elektrický lanový navijak Güde s príkonom 1050 W s možnosťou dvíhať náklad až do výšky 11 metrov bez použitia kladky (max. 300 kg) a do 5,5 metrov s kladkou (max. 600 kg) sa stane vašim pravým pomocníkom na stavbe či v autodielni.