Tento prehliadač nie je podporovaný
Pre správne zobrazenie webovej stránky, prosím, použi jeden z týchto prehliadačov:Upozornenie:Prehliadač Internet Explorer už nie je podporovaný.

Matrace

48 produktov
    Zobrazené produkty 24 / 48 produktov
    Text And Image Section

    Prečo je správny matrac taký dôležitý?

    Ľudia strávia dobrú tretinu svojho života spánkom v posteli. Tento čas slúži na relax, telo sa zregeneruje a naberie nové sily do ďalšieho dňa. Nesprávny spánok vedie k slabšej imunite a rýchlejšiemu preťaženiu v každodennom živote. Okrem faktorov, ako je teplota v miestnosti a dobrá spánková hygiena, je pre pokojnú noc rozhodujúca aj správna podložka. Pri výbere toho správneho matraca by ste si mali dať záležať a nájsť si presne ten variant, ktorý vyhovuje vašim individuálnym spánkovým návykom. Nevhodný matrac totiž ovplyvňuje spánok rôznymi spôsobmi:

    • Príliš tvrdý alebo príliš mäkký matrac môže vyvolať pocit nepríjemnosti
    • Vyvolať bolesti chrbta a iné fyzické problémy preto, že matrac nedrží telo správne
    • Môže vyvolať nepríjemný pocit tepla alebo chladu počas spánku
    • Matrac nie je určený na to, aby sa počas spánku posúval, čo by narúšalo spánok.

    Pokojný spánok je dôležitý pre každodenný výkon a zdravie. Preto by dobrý matrac mal mať v spálni vysokú prioritu.

    Aké typy matracov existujú?

    Každý, kto hľadá nový matrac online alebo v miestnych špecializovaných predajniach, sa ocitne pred obrovským výberom modelov. Hlavné rozdiely spočívajú v použitom materiáli. V ideálnom prípade by sa rozhodnutie pre konkrétny typ matraca malo urobiť najskôr pred hľadaním konkrétneho modelu. Každý typ matraca spĺňa iné požiadavky.

    Text And Image Section

    Komfortný penový matrac

    Na výrobu komfortnej peny sa polyuretán napení a vytvrdí teplom. Vznikne tak pena s bunkovou štruktúrou s otvorenými pórmi. Matrace s jadrom z komfortnej peny ponúkajú dobrý pomer ceny a kvality, sú priedušné a majú vysokú pružnosť - pohybom a presúvaním váhy nedochádza k prehĺbeniu, ale matrac sa rýchlo vracia do pôvodného tvaru. Nízka elasticita znamená, že komfortné penové matrace sú skôr nevhodné pre spáčov s vysokou telesnou hmotnosťou. Môžu sa zaboriť príliš hlboko do mäkkého materiálu. Na druhej strane, ľahší ľudia sa na týchto matracoch často cítia obzvlášť pohodlne.

    Matrac zo studenej peny

    Matrace zo studenej peny sú z hľadiska výroby podobné ako komfortné penové matrace: tu však použitý polyuretán vytvrdzuje pri izbovej teplote. Tým sa vytvorí o niečo pevnejšia štruktúra. Dôsledky: vysoká tepelná izolácia a vysoká bodová elasticita. Matrace zo studenej peny sú navyše priedušné a majú vysokú pružnosť.

    Emma One - víťazka Stiftung Warentest

    V októbri 2019 bol matrac Emma One vyhlásený organizáciou Stiftung Warentest za nového víťaza testu a dostal celkovú známku 1,7 (dobrý) (testované v pevnom stupni tvrdosti, 90x200 cm). Ocenená kvalita bola potvrdená najmä dobrými ležiacimi vlastnosťami a veľmi dobrou životnosťou. Stiftung Warentest - nemecká nezisková organizácia na ochranu spotrebiteľov, zdôrazňuje, že matrac Emma One optimálne podporuje všetky bežné typy postavy.

    Text And Image Section

    Matrac z pamäťovej peny

    Pamäťová pena je známa aj ako visco pena: Pena sa optimálne prispôsobí tvaru tela a do pôvodného tvaru sa vracia len veľmi pomaly – takže si telo takpovediac „zapamätá“. Vysoká prispôsobivosť matracov z pamäťovej peny môže pôsobiť jemne pri problémoch s chrbticou či kĺbmi. Ale aj pokojní spáči, ktorí sa málo hýbu a radi sa hlboko zaboria do svojho matraca, sa často tešia z tohto typu matraca.

    Gélový matrac

    Čisto gélové matrace sú vyplnené viskóznou hmotou a komfortom ležania pripomínajú vodnú posteľ. Častejšie sú gélové penové matrace, ktoré kombinujú pozitívne vlastnosti matracov zo studenej peny a matracov z pamäťovej peny: Dobre sa prispôsobujú telu ako pamäťová pena, ale majú o niečo vyššiu pružnosť ako studená pena. Ak sa neviete rozhodnúť pre jeden z dvoch typov, dobrou voľbou je gélový penový matrac.

    Taštičkový pružinový matrac

    Klasikou medzi matracmi je vnútorný pružinový matrac. Vnútro matraca tvorí systém oceľových pružín, ktoré sa môžu pohybovať nezávisle od seba. Matrac povolí presne tam, kde je zaťažený. Väčšina modelov je dnes vybavená taštičkovým pružinovým jadrom. Tu sú jednotlivé pierka všité do malých látkových vrecúšok. Tým sa zabráni kontaktu medzi jednotlivými oceľovými pružinami počas pohybu a zároveň sa zabráni nepríjemným zvukom. Vrecká navyše zabezpečujú väčšiu bodovú elasticitu. Matrace s taštičkovými pružinami sú tiež mimoriadne dobre vetrané, vďaka čomu sú ideálne pre všetkých, ktorí sa v noci veľmi potia.

    Text And Image Section

    Detský matrac a matrac pre bábätká

    Špeciálnym prípadom sú detské a kojenecké matrace. Chrbtica malých detí a dojčiat ešte nemá typický tvar S, ale je rovná. Preto potrebuje iný druh podpory. Špeciálne matrace do detskej izby s tým počítajú a zabezpečia, aby sa drobcom perfektne ležalo.

    Matrac pre všetkých

    Najnovším trendom sú takzvané one-fit-all matrace, ktoré sú rovnako vhodné pre všetkých spáčov a majú zjednodušiť zdanlivo komplikované hľadanie dokonalého modelu. Tieto univerzálne riešenia sú však dobrou voľbou len vtedy, ak vaše vlastné telo a spánkové návyky nevykazujú žiadne zvláštnosti. Ak ste vyšší alebo ťažší ako je priemer, alebo ak potrebujete určitý typ opory pre chrbát atď., mali by ste si vybrať matrac, ktorý je prispôsobený vašim individuálnym potrebám.

    Ktoré vlastnosti sú rozhodujúce pri kúpe matraca?

    O tom, či sa nová podložka na spanie môže v spálni dlhodobo osvedčiť, zohrávajú rozhodujúcu úlohu okrem typu matraca aj vlastnosti jednotlivých modelov.

    Veľkosť matraca

    Veľkosť matraca musí byť samozrejme v prvom rade prispôsobená veľkosti postele. Príliš malý matrac nebude ležať na posteli bezpečne a zbytočne zmenšuje plochu na spanie, príliš veľký matrac sa nezmestí do roštu postele alebo bude prevísať cez lamelový rošt. Všetky typy matracov sú dostupné v rôznych štandardných veľkostiach pre jednolôžka a manželské postele. Počnúc rozmermi 80x200 cm, 90x190 cm alebo 90x200 cm pre klasickú jednolôžkovú posteľ, ktorá sa nachádza aj v mnohých tínedžerských izbách, cez pohodlnejší variant s plochou na ležanie 140x200 cm až po pravé manželské postele, matrace s rozmer 180x200 cm alebo aj 200x200 cm. Vhodné plachty a posteľná bielizeň sú dostupné aj v internetovom obchode Lidl.

    Text And Image Section

    Jeden veľký matrac alebo dva malé – čo je lepšie?

    Pre páry, ktoré zdieľajú manželskú posteľ, vyplýva otázka, či kúpiť jeden veľký matrac alebo dva malé. Ak majú obaja partneri rovnaké požiadavky a neprekážajú im pohyby toho druhého, je dobrým riešením veľký matrac. Dva malé matrace sú lepšou voľbou, ak máte rôzne potreby, veľký rozdiel v hmotnosti alebo plytký spánok.

    Stupeň tvrdosti matraca

    Pri výbere správneho stupňa tvrdosti treba brať do úvahy vlastnú telesnú hmotnosť, individuálnu postavu a špecifické vlastnosti výrobcu – tieto informácie teda možno použiť len orientačne a nie ako absolútny štandard.

    Poradenská stupnica pre správny stupeň tuhosti matracov

    Jedným z najdôležitejších faktorov pri kúpe nového matraca je výber správnej úrovne tuhosti. Stupeň tvrdosti udáva, aký tvrdý alebo mäkký je matrac – t. j. ako hlboko má spáč pocit, akoby sa do neho zaboril, len čo si ľahne. Zložitá vec: Neexistuje žiadna oficiálna štandardizovaná stupnica tvrdosti, ktorá by platila rovnako pre všetkých výrobcov. Matrac, ktorý je jedným výrobcom považovaný za „stredne pevný“, môže byť u iného výrobcu už v kategórii „pevný“. Aby bola možná aspoň približná orientácia, používajú sa pre rôzne stupne tvrdosti aspoň jednotné označenia:

    • H1: mäkký
    • H2: stredne mäkký
    • H3: stredná pevnosť
    • H4: pevný
    • H5: obzvlášť pevný
    Text And Image Section

    Čím vyššie číslo, tým tvrdší matrac. Matrace s tuhosťou H1 sú málo dostupné, väčšina výrobcov ponúka modely medzi H2 a H4. Okrem vlastnej preferencie týkajúcej sa mäkkosti matraca zohráva rozhodujúcu úlohu aj telesná hmotnosť a veľkosť: čím je človek väčší a ťažší, tým by mal byť stupeň tvrdosti vyšší. Len tak bude chrbtica dostatočne podopretá a bude možné sa vyhnúť bolestiam.

    Hustota matraca

    Ak sú v novom matraci použité peny, či už vo forme jadra matraca alebo ako poťah, treba si dať pozor aj na hustotu. Poskytuje informácie o tom, koľko suroviny sa použilo na získanie jedného kubického metra peny. Čím vyššia hustota, tým pevnejší materiál a vyššia predpokladaná životnosť bez straty kvality. Pena používaná v matracoch by preto mala mať hustotu aspoň 30 až 40 kg/m3. Tieto hodnoty sa zvyčajne nachádzajú v špecifikáciách výrobcu. Ak to tak nie je, môžete si to vypočítať sami pomocou jednoduchého vzorca:

    Hmotnosť jadra matraca v kilogramoch: Objem matraca v kubických metroch

    Poťah matraca

    Každý matrac má určitý poťah – bez neho je matrac prakticky nepoužiteľný. Aj tu je niekoľko zásadných rozdielov, čo sa týka typu látky a prešívania.

    Bavlna sa často používa, pretože je šetrná k pokožke, priedušná a nenáročná na starostlivosť. Froté prikrývka je vhodná najmä pre spiacich, ktorí sa poriadne potia. Obľúbené sú aj poťahy z dvojitého plátna, ktoré sú obzvlášť odolné a elastické. Poťahy nebývajú vyrobené z hladkého kusu látky ako posteľná plachta, ale väčšinou bývajú prešívané a podšité dodatočnou netkanou textíliou, čo má za následok extra výplň a mimoriadny vzhľad. Veľa prešívaných švov robí poťah a tým aj plochu na ležanie trochu pevnejšou, menej prešívaných švov zaisťuje väčšiu elasticitu a lepšiu prispôsobivosť.

    Vrchné matrace a prikrývky

    Vrchné matrace si nezamieňajte s poťahom. Nie sú pevnou súčasťou matraca, ale ukladajú sa samostatne. Zatiaľ čo poťahy a prikrývky sú skôr tenké a sú primárne určené na ochranu matraca pred nečistotami a tekutinami, čo je dôležité najmä vtedy, ak poťah nie je možné prať, vrchné matrace sú zvyčajne hrubé niekoľko centimetrov. Pomocou nich možno matracu do určitej miery dodať ďalšie vlastnosti. Napríklad matrac s pružinovým jadrom je možné vylepšiť vrchným matracom z pamäťovej peny.

    Text And Image Section

    Ležiace zóny

    Každý, kto sa zaoberá matracmi, sa téme plôch na ležanie nevyhne. Väčšina matracov je dnes rozdelená do niekoľkých zón s rôznou tuhosťou, ktoré by mali spĺňať rôzne potreby partií tela. Napríklad dobrý matrac umožňuje vyčnievajúcim častiam tela, ako sú ramená a boky, klesnúť hlbšie ako oblasť okolo bedrových stavcov. Vytvára sa tak maximálne prirodzené a zdravé držanie tela aj v ľahu. 7-zónové matrace sa na trhu etablovali ako štandard a sú dostupné vo všetkých variantoch od pružinových jadier až po pamäťovú penu. Existujú však aj modely len s tromi či piatimi alebo dokonca deviatimi zónami pre tých, ktorí od svojho matraca očakávajú menej alebo viac.

    Bodová elasticita a povrchová elasticita

    Vysoká bodová elasticita sa považuje za pozitívnu vlastnosť matraca. To znamená, že matrac povolí len v miestach, kde je skutočne zaťažený. Naproti tomu matrace s vysokou povrchovou elasticitou majú tendenciu na veľkej ploche ustupovať – podobne ako hojdacia sieť. Plošne elastické matrace sú dobrou voľbou len pre tínedžerov a deti či ľudí s pevným svalstvom, všetci ostatní profitujú z bodovo elastických modelov.

    Tri tipy pred kúpou matraca

    Tip 1: Vyberte si lamelový rošt, ktorý ladí s matracom

    Ideálne je, ak sa lamelový rošt a matrac kúpia spolu a zladia sa k sebe. Zatiaľ čo matrace s taštičkovými pružinami potrebujú dobrú ventiláciu, vzdialenosti medzi jednotlivými lamelami penových matracov nesmú byť príliš veľké, inak môže dôjsť k poškodeniu otlakovými bodmi. Nastaviteľné lamelové rošty by mali byť ideálne vybavené čo najpružnejšími matracmi, aby nedochádzalo k únave materiálu.

    Tip 2: Dbajte na kvalitné tesnenia

    Ak chcete mať istotu, pokiaľ ide o kvalitu bez škodlivých látok, mali by ste sa uistiť, že nový matrac je ocenený oficiálnou pečaťou kvality. K dispozícii je pečať LGA o neprítomnosti škodlivých látok a trvanlivosti, zatiaľ čo pečať schválenia OEKO-TEX tiež naznačuje, že sa nepoužívajú žiadne zdraviu škodlivé látky. Ukazovateľom dobrej kvality sú aj ocenenia od Stiftung Warentest. Alergici by si mali dávať pozor na matrace so symbolom NOMITE, ktorý označuje matrace a posteľnú bielizeň pre alergikov.

    Tip 3: Využite príležitosť otestovať spánok

    Či je nový matrac naozaj tou správnou voľbou, sa dá často povedať až po niekoľkých kolách spánku. Vedia to aj predajcovia, a preto často ponúkajú určitú skúšobnú dobu. V Lidli je možné vrátiť matrace až 30 dní od prevzatia. Ak teda nebudete spokojní, zakúpený matrac môžete jednoducho vrátiť.