Baví vás modelárstvo, radi sa „šprtáte“ v elektronike alebo ste jednoducho hobby majster, ktorý si zariaďuje svoju dielničku užitočným náradím a prístrojmi aj keď ich práve nepotrebuje? Máme pre vás skvelý tip. Zadovážte si spájkovačku. Jej využitie je naozaj univerzálne a pocit, že ste si dokázali opraviť či vyrobiť doma niečo sami, je na nezaplatenie. Aj začiatočníci už môžu spájkovať ako skutoční profesionáli.
Poznáte rozdiel medzi spájkovaním a zváraním? Pri zváraní sa žeraví nielen elektróda či zváracia tyč, ale aj kovové okraje spájaného materiálu. Spájkovanie, ľudovo tiež letovanie, by sme mohli jednoducho definovať ako spájanie kovových predmetov či častí iným kovom, takzvanou spájkou. Jej teplota tavenia je nižšia ako teplota spájaných kovov a prostredníctvom nej dôjde k spojeniu spájaných materiálov.
Spájkovačka určite nepatrí medzi bežné prístroje väčšiny z nás, o to väčšie je však naše prekvapenie, keď zistíme, aké nové možnosti nám otvára. A práve to je dôvod, prečo sme sa rozhodli do našej ponuky ručného náradia a vybavenia do dielne zaradiť aj spájkovačky. Napríklad elektrická spájkovačka je vhodná na pripojenie malých vodičov v elektronických zariadeniach.
Elektrická spájkovačka je spájkovačka, ktorá sa ľahko používa, a preto je vhodná aj pre začiatočníkov. Spolu so spájkovačkami sú zvyčajne dodávané aj rôzne spájkovacie hroty, ktoré je možné podľa potreby vymeniť. Spájkovačky, ktorých teplota je elektronicky riadená, majú spájkovaciu stanicu s ovládačom. Teplota je meraná senzorom. Pri spájkovačke, ktorej teplota je regulovaná elektromechanicky, určuje teplotu spájkovací hrot.
Spájkovacia pištoľ je tiež elektrické spájkovacie zariadenie, ale je založené na úplne inom dizajne. V tomto prípade je elektrifikovaný samotný spájkovací hrot. Spájkovacia pištoľ nie je vhodná na jemné spájkovanie. Tento druh spájkovacích nástrojov je však vhodný na rezanie určitých plastov.
Spájkovačka na batérie značky PARKSIDE s označením PBLK 6 B2, ktorá je súčasťou nášho sortimentu, v sebe ukrýva viacero, pre užívateľa veľmi užitočných, výhod. Spájkovačka sa rýchlo zohrieva a dokáže pracovať s teplotou až do cca 450 stupňov. Zdrojom napájania sú batérie, prácu tak neobmedzujú elektrické káble. Jej využitie je vďaka výkonu 6 W skutočne univerzálne. Ideálne sa hodí pre domácich hobby majstrov, pomôže tiež pri opravách elektroniky či v modelárstve.
Ak vám nevadia elektrické káble, výborného pomocníka nájdete tiež v digitálnej spájkovacej stanici PLSD 48 B2, ktorú máme tiež bežne skladom a tak ju môžete mať u seba už onedlho. Spájkovačka pracuje s menovitým príkonom 48 W, pričom umožňuje jemné nastavenie pracovnej teploty od 200 až do 450 stupňov. Táto kompaktná spájkovačka disponuje kontrolným displejom zobrazujúcim teplotu a dobu zohrievania. Praktická je tiež odkladacia plocha s priehľadným vekom pre cievky so spájkovacím cínom a spájkovacie hroty.
Ručné spájkovačky sú úplne nezávislé od elektriny. Pracujú pomocou plynu a zvyčajne s otvoreným plameňom. Existujú však aj zariadenia, ktoré sa dajú použiť buď so spájkovacím hrotom, alebo s otvoreným plameňom. Okrem toho majú ručné spájkovacie zariadenia zvyčajne pohodlné piezoelektrické zapaľovanie. Nie sú vhodné na jemné spájkovanie, na druhej strane však tieto modely odvádzajú vynikajúcu prácu pri hrubom spájkovaní, najmä keď sa majú dosiahnuť vysoké teploty.
Ručné spájkovacie zariadenie sa dá použiť aj na zapálenie dreveného uhlia alebo ako pomoc v kuchyni pri príprave dezertu. Áno, čítate správne. Len si spomeňte na dezerty ako crème brûlée. Krém sa musí podávať studený, ale karamelová kôra by mala byť horúca. Rúra ako miesto na proces karamelizácie teda nie je vhodná. Ručné spájkovacie zariadenie nechá krém úplne chladný, no vykúzli z neho úžasnú kôrku ako od samotného šéfkuchára. Vyskúšajte, vaši hostia budú ohromení. V Lidl online shope kúpite kvalitné spájkovačky za super nízku cenu.