10 ľahkých tipov pre energeticky efektívnu domácnosť

10 ľahkých tipov pre energeticky efektívnu domácnosť

Moderný každodenný život je plný elektrospotrebičov: smartfóny a počítače sú hlavnými komunikačnými prostriedkami, pomocou inteligentného osvetlenia a rečového ovládania sa byt stáva komfortnou a pohodlnou oázou, v kuchyni preberajú umývačka riadu a práčka únavné domáce práce. Čím viac prístrojov v živote používame, tým naliehavejšia sa stáva otázka energetickej efektivity. Táto príručka obsahuje desať tipov na zníženie spotreby elektrickej energie, pričom sa však nemusíš vzdať žiadnych výhod.

Obsah:

1. Dôvody pre zvýšenie efektívnosti v domácnosti

2. Desať tipov na úsporu energie v každodennom živote

3. Energeticky efektívne elektrospotrebiče: To je dôležité


Moderný každodenný život je plný elektrospotrebičov: smartfóny a počítače sú hlavnými komunikačnými prostriedkami, pomocou inteligentného osvetlenia a rečového ovládania sa byt stáva komfortnou a pohodlnou oázou, v kuchyni preberajú umývačka riadu a práčka únavné domáce práce. Čím viac prístrojov v živote používame, tým naliehavejšia sa stáva otázka energetickej efektivity. Táto príručka obsahuje desať tipov na zníženie spotreby elektrickej energie, pričom sa však nemusíš vzdať žiadnych výhod.


Dôvody pre zvýšenie energetickej efektivity v domácnosti

Energetická efektivita v domácnosti má dve veľké výhody:

1. Kto šetrí elektrickú energiu, šetrí peniaze. Ukážkový príklad: Ak jedna kilowatthodina stojí 38 centov, môžete znížením spotreby iba o 200 kWh dosiahnuť úsporu 76 EUR u nákladov za elektrickú energiu.

2. Energetická účinnosť je taktiež ochrana životného prostredia. Aj keď obnoviteľná eko elektrická energia získava stále väčší podiel v dodávkach elektrickej energie, ostávajú zdroje ako hnedé uhlie, kamenné uhlie a zemný plyn ešte stále rozhodujúcimi zdrojmi pre výrobu elektrickej energie. Keby sa celková spotreba elektrickej energie znížila, bol by prechod na obnoviteľné energie rýchlejší.

Aby sme sami pre seba, a aj pre životné prostredie urobili niečo dobré, je úspora energie v každodennom živote dobrým prvým krokom - a je to jednoduchšie, než by sa zdalo na prvý pohľad.

Tip 1: Vyhýbať sa úspornému režimu (standby)

Mnohé spotrebiče ako televízor, hracie konzoly alebo stereo zariadenia sa pri vypnutí neodpoja skutočne od siete, ale prechádzajú na tzv. úsporný režim. Najčastejšie to poznáme podľa malého svetielka, ktoré svieti aj po vypnutí. Všetky televízory spotrebujú v úspornom režime ročne až 100 kWh. Pomôcť môžu predlžovačky s vypínacími zásuvkami.

Tip 2: Chladiace zariadenia pravidelne rozmrazovať

Chladničky a mrazničky s vytvorenou námrazou spotrebujú viac energie na ochladenie vnútorného priestoru na požadovanú teplotu. Pravidelné rozmrazovanie chladničky a mrazničky nielen že predlžuje životnosti spotrebiča a poskytuje viac miesta - ono pomáha aj pri šetrení energie.

Tip 3: Elektrospotrebiče odvápňovať

Podobne ako hrubé vrstvy ľadu, aj vápenaté usadeniny spôsobujú v elektrospotrebičoch zvýšenú spotrebu energie. Týmto sú postihnuté všetky spotrebiče, ktoré pracujú s vodou - teda umývačky riadu, práčky, kávovary, žehličky a rýchlovarné kanvice. Spotrebiče môžu byť odvápnené pomocou jednoduchých domácich prostriedkov alebo špeciálnych odvápňovačov z drogérie.

Tip 4: Vymeniť žiarovky

Kto vo svojom byte alebo dome ešte stále používa klasické žiarovky, mal by ich rýchlo vymeniť. Energeticky efektívnejšie sú úsporné žiarovky. Najnižšiu spotrebu energie pri rovnakej svietivosti majú LED, ktoré sú už k dispozícii pre všetky bežné svietidlá. Okrem toho majú LED lampy dlhšiu životnosť, takže ich používanie znamená dvojnásobnú úsporu.

Tip 5: Zvoliť vhodné hrnce

Pri varení je treba dávať pozor, aby hrniec podľa možnosti čím lepšie pasoval k veľkosti varnej plochy. Ak je hrniec menší než je varná platňa, stráca sa zbytočne teplo a tým aj energia. Ak je hrniec väčší, trvá zohriatie dlhšie. Okrem toho ak je to možné, treba vždy variť so zatvorenou pokrievkou. Teplota tak ostáva v hrnci a je potrebné oveľa menej energie na udržiavanie požadovanej teploty.

Tip 6: Správne nastaviť teplotu

Pri chladničke môže 1 stupeň Celzia už spôsobiť veľké rozdiely. Teplota na najvyššom priečinku má byť cca 7 stupňov Celzia - pri 6 stupňoch sa zvyšuje spotreba elektrickej energie už o cca 6 %. V mrazničkách postačuje teplota -18 stupňov Celzia. A aj u iných spotrebičov hrá výber správnej teploty úlohu pri energeticky efektívnom používaní: moderné umývačky riadu a práčky dokážu už pri nižších teplotách dosiahnuť požadovaný čistiaci výkon. Pritom sa šetrí elektrická energia na zohrievanie vody.

Tip 7: Prístroje správne plniť

Umývačky riadu, práčky a sušičky zapínajte podľa možnosti iba vtedy, ak sú úplne naplnené. Na polovicu naplnené prístroje spotrebujú rovnaké množstvo energie a vody ako úplne naplnené. U chladiacich zariadení má správne usporiadanie veľkú výhodu: Hľadané potraviny sú rýchlejšie nájdené, do spotrebiča prúdi menej teplého vzduchu, ktorý sa potom znovu musí ochladiť. Často používané potraviny by teda mali byť uložené úplne vpredu resp. hore. Takto je možné u spotrebičov s vysokou energetickou efektívnosťou dosiahnuť ešte dodatočnú úsporu elektrickej energie.

Tip 8: Používať úsporné programy

Umývačky riadu a práčky mávajú často úsporné programy, ktoré sú hodné svojho mena. Aj keď je trvanie programu v priemere o niečo dlhšie, napriek tomu sa ušetrí veľké množstvo energie a vody s rovnakými výsledkami.

Tip 9: Využívať zostatkové teplo

Pri varení, pečení a žehlení môže využívanie zostatkového tepla prispieť k úspore energie. Ak sporákovú platňu alebo rúru vypneš niekoľko minút pred koncom varenia/pečenia, môžeš ušetriť veľké množstvo energie. Táto taktika však funguje iba pri obyčajných elektrických sporákoch. Pri plynových alebo indukčných sporákoch sa z dôvodu rozdielneho spôsobu fungovania fenomén zostatkového tepla neprejavuje. Žehličky oproti tomu sa silno zohrievajú, takže posledné záhyby sa môžu vyhladiť aj so zostatkovým teplom.

Tip 10: Investovať do nových zariadení

Elektrospotrebiče sa v priebehu času stávajú energeticky stále efektívnejšie. Preto stojí za úvahu starý prístroj vymeniť za nový s cieľom trvalej úspory energie. Vyššie nadobúdacie náklady je možné čoskoro nahradiť úsporou elektrickej energie. Ak je elektrospotrebič starý 10 alebo dokonca 15 rokov, vtedy sa výmena za nový najčastejšie vypláca.

Energeticky efektívne elektrospotrebiče: O to ide

Energeticky efektívne elektrospotrebiče: O to ide

Ak chcete kúpiť nový, energeticky efektívny elektrospotrebič, musíte rešpektovať niekoľko aspektov. Ako orientačná pomôcka pre spotrebiteľa slúži energetický štítok EÚ. Toto označenie rozdeľuje elektrospotrebiče do tried energetickej účinnosti. Doteraz sa používalo odstupňovanie od A+++ pre mimoriadne energeticky efektívne spotrebiče až po D pre slabšie modely. V marci 2021 však bude energetický štítok prepracovaný tak, aby sa odstránili neprehľadné +triedy a vytvorili nové podnety pre výrobcov. Potom bude trieda energetickej efektivity A označovať tie najlepšie spotrebiče. U umývačiek riadu bude potom rozdiel medzi dvomi triedami činiť 10 až 16 % spotreby energie. Rozhodnutie pre nákup drahšieho, ale energeticky účinnejšieho spotrebiča sa tak rýchlo oplatí.


Ak má byť starý elektrospotrebič nahradený za nový, musíme myslieť aj na likvidáciu starého spotrebiča. Mnohí obchodníci odnesú staré spotrebiče za menší poplatok priamo pri dodávke nového. Elektrospotrebiče ako práčky môžu byť tiež odovzdané na zberný dvor alebo odvezené ako objemný odpad.

Zhrnutie: Šetriť energiu v domácnosti je ľahké

Kto chce v každodennom živote šetriť energiu nemusí vždy hneď kupovať najnovšie spotrebiče s najvyššou triedou energetickej efektivity. Správne používanie a dobré ošetrovanie existujúcich spotrebičov často stačí na to, aby ste ušetrili elektrickú energiu a tým aj peniaze.